fb pixel
Vyhledávání

5 důvodů, proč z podzimních výletů do okolí Prahy rozhodně nevynechat Buštěhrad!

Zbytky někdejší slavné buštěhradské pevnosti.
Zdroj: Jenda Smékal

Pokud máte rádi historii, bleší trhy nebo knížky Oty Pavla, určitě by vám mělo být povědomé i tohle roztomilé městečko nedaleko Kladna. A jestli jste s ním dosud neměli tu čest, právě teď přišel čas napravit to.

Veronika Kratochvílová
Veronika Kratochvílová 18.10.2015, 13:50

19 kilometrů severozápadně od Prahy leží městečko Buštěhrad, známé též jako Buštěves nebo Buckov, jehož historie je stará jak Metuzalém. Archeologické nálezy dokládají, že lidem se tu líbilo už v mladší době hradištní (tedy kolem roku 900 n.l.), stejně tak jako vyznavačům podnikatelského baroka, kteří se tu množí v posledních desetiletích.

Tohle je 5 důvodů, proč byste tohle místo měli navštívit dřív, než se i zbytky jeho slavné historie obrátí v popel nebo moderní zástavbu.

1. Zašlá hradní sláva

Málokdo tuší, že několik historických 'zbytků' v zástavbě, roztroušených západně od nynějšího zámku, jsou pozůstatky mohutné pevnosti, která patřila k největším hradům 15. století. Jeho sláva však netrvala dlouho. Během ústupu Sasů do Prahy za třicetileté války, na jaře 1632, byl Buštěhrad vypálen a vydrancován. Na konci 17. století se Anna Marie Františka, velkovévodkyně toskánská, rozhodla vystavět v Buštěhradě nové sídlo, a hrad se tak proměnil ve zříceninu, jehož zdi sloužily jako stavební materiál vrchnosti i obyvatelům městečka. Jedním z mála možných ohlédnutí za zašlou slávou velkolepého hradu je brána mezi domy čp.11 a 13 a kamenný dvorek.

2. Zámecký park

V současné době je nejvýznamnější památkou Buštěhradu barokní zámek s klasicistní kaplí. Ačkoliv je budova pořád značně zchátralá, revitalizovaný zámecký park je příjemným záchytným bodem. Kromě standardního mobiliáře jsou tu cvičební prvky, houpací sítě a podium, kde se přes léto pořádají kulturní akce.

S výstavbou samotného zámku začala roku 1699 velkovévodkyně Anna Marie Františka toskánská. Stavební práce prováděl pražský architekt František Keymel podle ideového návrhu a odborných pokynů Kyliána Ignáce Dienzenhofera. Později tu sídlili i korunní princové, nebo třeba jeptišky, které vykonávaly dozor v ženské věznici v Řepích. Po první světové válce byl do budovy zámku umístěn Okresní sirotčinec a po jeho finančním krachu využívaly zámeckého areálu různé další státní instituce. Za druhé světové války užíval zámek i německý wehrmacht. Od roku 1989 zámek postupně chátral. Roku 2003 se dostal do správy města Buštěhradu a v roce 2010 připadl středočeskému kraji. A odtud už byl jen krůček ke známé kauze, která zahýbala českou politikou a rozkryla zlodějiny někdejšího hejtmana Davida Ratha. Zakázka na rekonstrukci buštěhradského zámku byla totiž údajně o 40 milionů předražená, a právě tyto peníze měly jít podle policie na úplatky. Kromě poslance bylo obviněno dalších deset lidí, většina právě kvůli kauze Buštěhrad.

3. Sběratelské trhy

Jednou z nejpodstatnějších akcí, která již 36 let hýbe Buštěhradem, jsou pravidelně konané trhy se starožitnostmi. Němečtí, italští, francouzští i holandští sběratelé se sem sjíždějí, aby vyhandlovali nebo vyměnili to, po čem jejich srdce nebo vášeň prahne.

První sběratelské trhy se tu konaly již v roce 1979, tedy příznačně na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, kdy dosáhl klubový život sběratelů v Čechách svého pomyslného zenitu. Buštěhradské burzy, u jejichž zrodu stála místní Osvětová beseda, se konají každý měsíc. Od dubna do října je najdete na místě bývalého letního kina v blízkosti buštěhradského hřbitova. Letos je stihnete ještě 13. a 27. listopadu nebo 11. prosince. Nutností pro jejich zdárné absolvování je však teple se obléknout a pořádně si přivstat. Trhovci jsou na svých stanovištích již od 6 hodin ráno.

4. Cukrárna

Když se budete chtít po pátečním časném ránu na tržišti trochu ohřát, určitě navštivte i místní cukrárnu. Voňavý koutek na Kladenské ulici je jako vystřižený z minulého století. Usměvavá paní za pultem, z kterého se smějí věnečky, marcipán, ale i obložené chlebíčky, vám nabídne pravého českého 'turka', a vám se nebude chtít odejít. Vzhledem k tomu, že se tu ani v pátek ráno dveře netrhnou, místní zákusky patří nejspíš k nejvyhlášenějším v celém okolí.

5. Kouzlo maloměsta

Je až neuvěřitelné, jak pohodově a klidně Buštěhrad ve srovnání s nedalekou metropolí působí. Těch 18 minut strávených v autobuse z pražského nádraží Veleslavín vám za tenhle průchod časoprostorem určitě budou stát. Rozhlédněte se kolem sebe a vnímejte podmanivou krásu středních Čech. Zastávku v Buštěhradu navíc můžete spojit s nedalekou Okoří nebo návštěvou památníku Lidice.

A TADY si přečtěte 4 důvody, proč si dopřát luxusní zážitek v bavorském Burg Wernbergu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články