fb pixel 15 našich ‚kapesních‘ měst, která stojí za to navštívit – G.cz
Vyhledávání

15 našich ‚kapesních‘ měst, která stojí za to navštívit

Kulturní krajina naší vlasti je plná velkých, menších i úplně malinkatých měst. A mnohá z nich jsou takřka Googlem zapomenutá.

Barbora Vrablíková
Barbora Vrablíková 4.3.2017, 10:20

Do těchto měst, která by šla skoro strčit do kapsy, rádi jezdí členové naší redakce. Připravte se na pravý opak náporu turistů. Tahle městečka nejsou mediálně promrskaná, přesto stojí za to je poznat.

1. Úterý

Do ospalého městečka poblíž Mariánských Lázní vkročí noha turistova zřídkakdy. Domy po odsunutých Němcích byly po válce v lepším případě dosídleny volyňskými Čechy a obyvateli vnitrozemí, v horším případě zbourány. Co nezvládli husité, Švédi nebo velký požár v 17. století, zvládla neúcta a ignorace minulého režimu. Přesto zde poměrně hodně měšťanských domů zbylo a doposud tvoří drtivou většinu zástavby. Péči o ně z velké části převzali místní chalupáři, kteří během sezon jinak ospalou místní atmosféru alespoň trochu rozproudí. Za zmínku stojí i barokní kostel Narození sv. Jana Křtitele ze 17. století, jehož architektem byl sám Kryštof Dientzenhofer.

www.mesto-utery.cz

2. Potštát

Městečko v Oderských vrších má poměrně zachovalý původní ráz, ačkoli tu za minulého režimu místní architekturu mnohdy značně přeměnily četné přestavby. Stojí tu pozoruhodné kostely, z nichž ten hřbitovní – kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 17. století se může chlubit interiérovými freskami Matthiase Lasslera. Do místního klasicistního zámku můžete zajít na zajímavou expozici Historie Potštátska. Pro romantické povahy však bude zajímavější procházka na nedalekou zříceninu hradu Potštát.

www.potstat.cz

3. Ronov nad Doubravou

Když si chcete prohlédnout památky v malebném rodišti malíře Antonína Chitussiho, můžete začít na náměstí nesoucím jeho jméno. Tady stojí pseudobarokní kostel sv. Vavřince, pseudogotická radnice, kousek dál pak pseudogotický zámek. Abyste nenabyli dojmu, že se nacházíte v pseudoměstě, projděte se kousek dál ve směru na Mladotice, kde se uprostřed hřbitova tyčí zcela románský kostel svatého Kříže s renesanční věží.

www.ronovnd.cz

4. Stráž nad Nežárkou

Ačkoli toto malinké město leží v turisty oblíbených jižních Čechách, jako by se tu zastavil čas. Když se tu nezastaví vodáci, moc turistů sem nevkročí. Díky tomu se město zatím nestalo turistickou atrakcí, jako například blízká Třeboň. Než se pustíte do vychutnávání atmosféry některé z hospod, zajdětě si do místního zámku prohlédnout expozici o Emě Destinové, která ho kdysi obývala.

www.straznadnezarkou.cz

5. Horní Blatná

Návštěvníci Krušnohoří rádi jezdí na Boží Dar a mnohdy míjejí nedalekou Horní Planou. Toto vysokohorské, původně hornické město se zachovalým historickým centrem ze 16. století je přitom příjemné a o poznání méně snobské. Navíc je dobrým výchozím bodem k procházkám po okolí, například k blízkému Blatenskému příkopu. Tento přivaděč vody z Božidarského rašeliniště do Blatenského potoka ze 16. století potěší zejména fanoušky kulturních památek.

www.horni-blatna.cz

6. Miletín

Rodiště Karla Jaromíra Erbena vešlo ve všeobecnou známost zejména díky Miletě a díky modlitbičkám – unikátním slepovaným perníčkům s marcipánem, cukrovou polevou a mandlí navrchu. Samo město je ale malebné – krom Erbenova rodného domu zde stojí také pěkná zvonice, zámek nebo kostel Zvěstování Panny Marie. Neméně zajímavá je procházka rozkvetlou Miletínskou bažantnicí, která si pestrostí květeny vysloužila statut přírodní rezervace.

www.miletin.cz

7. Rabštejn nad Střelou

Jak už jsem před časem psala v tomto článku, je Rabštejn malebný až pohádkový, příjemně ponurý a mimo sezónu téměř vylidněný. O to intenzivnější romantiku můžete zažívat při procházce po rozvalinách hradu nebo po stařičkém mostě přes řeku Střelu. Když se nabažíte zubem času ohlodávaných fragmentů lidské kultury a sortimentu kavárny Četnická stanice, můžete vykročit do hvozdu přírodní památky Horní Střela.

www.rabstejnnadstrelou.cz

Dalších osm kapesních městských skvostů stranou hlavních turistických tahů najdete na následující straně.

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články