Následující výrazy patří do skupiny slov zvaných eponyma a vznikly procesem apelativizace (někdy též deproprializace nebo deonymizace). Zkrátka něčí vlastní jméno nebo příjemní se stalo obecným pojmenováním předmětu, postupu nebo něčeho jiného, co s daným člověkem nějak úzce či šířeji souvisí.
1. Karma
(Koláž snímků z archivu společnosti Karma, a.s.) Průtokovému ohřívači dal u nás jméno vynálezce a výroce plynových zařízení a spotřebičů Karel Macháček (1874–1948). Přesněji řečeno značka Karma, pod kterou jeho továrny v Praze (řídil je ze své vily v Klánovicích) a později v Českém Brodě vyráběly kromě průtokových ohřívačů kdeco, od kamen a sporáků až po pražiče kávy a opékače topinek. On sám průtokový ohřívač sice nevynalezl, ale jako první si patentoval řešení automatického otevírání přívodu plynu do hořáku, na jehož principu fungují dodnes všechny karmy. www.karma-as.cz
2. Rolba
(Foto: rolba.se) V roce 1962 založil Švýcar Rolph Bauman firmu, jejíž jméno sestavil z počátečních písmen svého jména a příjmení (úplně stejně jako Karel Macháček mnoho desítek let před ním). Zpočátku jen prodával sněhové pluhy, frézy a děla a později také americké stroje na údržbu ledových povrchů, ale začal pozvolna i s vlastním vývojem rotačních „rolb“, které kromě sněhu ‚sklízely‘ i velký úspěch ve všech zemích, kde jsou tuhé zimy. Firma se rozrostla a založila filiálky v mnoha zemích, funguje dodnes. www.rolba.se
3. Bojkot
Vlevo: kapitán Boycott, vpravo: kapitán se svou rodinou při sklizni poslední rok svého pobytu v severozápadním Irsku, preventivně hlídáni policií (Foto: commons.wikimedia.org) Charles Cunningham Boycott, kapitán v armádě Jejího Veličenstva, pracoval dlouhá léta jako správce statků a polností jednoho anglického hraběte v severozápadním Irsku. Což znamenalo držet všechny Iry, co tu byli zaměstnáni, co nejvíc na uzdě a kontrolovat, zda řádně pracují. V roce 1880 se následkem špatného počasí téměř nic neurodilo a irští pachtýři neměli z čeho zaplatit nájem. Boycott projevil své pochopení situace tak, že jim zvedl výši nájmu, snížil platy a nakonec jim řekl, že si klidně můžou sebrat své věci a jít. Jedenáct z nich se dokonce pokoušel pomocí policejní eskorty skutečně vyhnat, ale to už proti němu potichu povstala celá místní komunita – lidé odmítali pracovat na jeho polích, poštovní dostavníky se mu vyhýbaly, snad i jeho krávy odmítaly pořádně dojit. Prostě ho všichni „bojkotovali“. Nakonec se kapitán Boycott sám sebral a z Irska uprchl.
4. Žiletka
King Camp Gillette a jedna jeho z prvních luxusnějších sad na holení (Foto: Profimedia.cz, commons.wikimedia.org) King Camp Gillette byl americký obchodník, který je spojován s vynálezem prvních žiletek na jedno použití. On sám je úplně nevynalezl - jen při své práci pro firmu vyrábějící uzávěry na lahve přišel na to, že lidé nejraději nakupují levné věci, které po použití můžou zahodit. V té době byla běžným prostředkem holení břitva, která se rychle tupila a musela se brousit, navíc byla poměrně drahá. K. C. Gillette založil v roce 1901 pod svým jménem společnost, v níž zaměstnal několik konstruktérů, kteří pro něj sestrojili ideální „žiletku“. Díky jeho novátorské „marketingové“ strategii se během pár let začala prodávat po milionech. Gillette sám byl pozoruhodná postava – utopický socialista, autor několika děl o plánování a řízení ideální společnosti, který ke sklonku života málem zbankrotoval – ovšem ne kvůli tomu, že by své výdělky rozdával proletariátu, naopak je intenzivně investoval do pozemků a nemovitostí, a do toho přišla ve třicátých letech krize.
5. Šovinismus
Dobové zobrazení Nicolase Chauvina, něco na způsob našeho Švejka (Foto: Dalkey Archive Press) Dodnes se s určitostí neví, zda se jednalo o bájnou, nebo skutečnou postavu, ale... bylo nebylo, v Napoleonově armádě sloužil jistý Nicolas Chauvin (čti: šovén). Oddaný voják, který byl v různých bitvách sedmnáctkrát zraněn – mimo jiné mu chyběly tři prsty, měl špatně srostlou ruku a hrozivě znetvořený kus tváře. Přesto se vždy znovu vrhal do bojové vřavy a hlasitě přitom provolával slávu Napoleonovi a Francii. K Napoleonovi nakonec dorazily zvěsti o tomto ‚příkladném‘ vojákovi a dal mu nejen vyznamenání, ale také menší doživotní penzi, za což ho Chauvin veřejně vychvaloval dál a ještě hlasitěji. Když pak Napoleon padl, stal se Chauvin terčem všeobecného posměchu. Jeho příběh se přenesl i do knih a divadelních her a odtud pak do mnoha jazyků v podobě „šovinismu“ jako termín pro přehnané uctívání vůdce a vlasti a jejich nadřazování ostatním. Vtipné je, že příjmení Chauvin pochází z francouzského slova chauve, které znamená holohlavý. Holohlaví šovinisti – víc netřeba dodávat.
6. Algoritmus
Al-Chórezmího socha v uzbeckém městě Chiva, dříve Chórezm, z něhož tento matematik (jak samo jméno napovídá) pocházel (Foto: commons.wikimedia.org) Celým jménem Abú Abd Alláh Muhammad Ibn Músá al-Chórezmí Abú Dža'far byl perský matematik, pravděpodobně i autor slova algebra, kteroužto matematickou disciplínu pomáhal významně tvořit. Díky překladu jeho děl se do Evropy dostaly arabské číslice a jeho polantištělé jméno Algorismus znamenalo současně i „provádění aritmetiky pomocí arabských číslic“.
7. Adidas(ky)
(Foto: abc.ba) Adolf ‚Adi‘ Dassler. Opět jedna ze značek vzniklá složením z písmen, v tomhle případě z přezdívky a příjmení. Jen krátce – syn obuvníka, který (ač vyučen pekařem) začal ve 20. letech na koleni vyrábět sportovní obuv. Pak převzal podnik svého otce, který dělal především filcové pantofle, ale pokračoval ve vývoji a výrobě lehkých sportovních bot. Dostal se s nimi i na olypmpiády, poprvé v roce 1928 v Amsterodamu. A v jeho botách vyhrál v roce 1936 (k nelibosti vůdce) Jessee Owens. Byl ovšem příznivcem nacismu a člen NSDAP. Stejně jako jeho bratr, což později vedlo k jejich rozkolu. Po válce je zatkli a vyslýchali Američané a oba je po nějaké době propustili, ale bratr Rudolf se mezitím ve vazebním vězení doslechl, že ho udal někdo „blízký“. Podezíral bratra. Do té doby vlastnili a řídili úspěšnou obuvnickou společně, rozdělila se až na Rudolfův nátlak. On svoji část pojmenoval Puma, zatímco Adolf přišel se jménem Adidas.
Pokračování najdete na druhé straně