1. Scénář byl inspirovaný skutečným případem
Ačkoli je jeho děj fikce, z velké části inspirovaná literaturou (zčásti žánrem kosmického hororu), z rozhovoru s autorem a scénáristou Nicem Pizzolattem vyplývá, že částečným katalyzátorem děje byl skutečný případ sexuálního zneužívání se satanistickými motivy. Konkrétně zmínil louisianský případ Hosanna Church z počátku tisíciletí, kdy docházelo k sexuálnímu obtěžování dětí během krvavých satanistických rituálů.
2. Pizzolatto původně zamýšlel, že napíše román
Ještě dříve, než se přesunul do Hollywoodu a usiloval o kariéru scénáristy, vystudoval totiž literaturu na University of North Carolina, University of Chicago a DePauw University. V minulosti mu už vyšel kriminální román Galveston (letos ho má zfilmovat Janus Metz Pedersen) a domníval se, že s nastartovanou kariérou romanopisce bude pokračovat. Už během psaní se mu ovšem zachtělo proniknout do televize. Rozdělaný román proto přepsal jako scénář, po kterém (zaplaťpánbůh) sáhla HBO.
3. Seriál se málem jmenoval „Murder Ballads“ (Vražedné balady)
Nicu Pizzolattovi i režisérovi Carymu Jojimu Fukunagovi skutečně přišel tento název zprvu lepší, nakonec ale díky šíři antologie děje zvítězil mnohem lepší název True Detective. Škoda jen, že ho naši distributoři hodili za hlavu.
4. První sérii mohl režírovat také Alejandro González Iñárritu
Ačkoli ho Pizzolatto oslovil jako prvního, dal raději přednost svému Birdmanovi. Později k tomu řekl: „Měl jsem schůzku se scénáristou, který mi dal druhý scénář a já jsem věděl, že to bude skvělé. Jedna část mě to chtěla udělat, další část chtěla rozvíjet mou vlastní věc.“ Těžko říct, jestli je dobrá, nebo špatná zpráva, že je jeho film nakonec horší než výsledný seriál.
5. Během šesti měsíců byl natočen materiál podle 450 stran scénáře
Ale nebylo to jednoduché! Matthew McConaughey se dokonce nechal slyšet, že to bylo v podstatě jako šestiměsíční natáčení filmu. Podle Harrelsona nebyly šestnáctihodinové směny ničím výjimečným. Proto i samotný Fukunaga nevstoupí znovu do téže řeky a druhou sérii bude točit více režisérů – ostatně jak je pro seriály zvykem.
6. Matthew McConaugheyovi původně nabídli roli Harta
Ačkoli vyhrál Oscara za roli bojovníka proti AIDS Rona Woodroofa v Klubu poslední naděje (Dallas Buyer’s Club) a Temný případ byl jeho prvním seriál, právě role Rusta Cohla byla pravděpodobně vrcholem jeho kariéry. Ale nemuselo to tak být. Pizzolatto a Fukunaga si všimli podobností mezi postavou Harta a jeho minulými rolemi a zamýšleli ho obsadit právě do této role. Herec se ovšem rozhodl jít jinou cestou a zahrát si nihilistického Rusta. Tvůrcům přitom nabídl dobrou náhradu – svého dlouholetého kamaráda Woodyho Harrelsona.