fb pixel 10 zemí, ve kterých se nejlépe brigádničí a trvale pracuje i žije cizincům – G.cz
Vyhledávání

10 zemí, ve kterých se nejlépe brigádničí a trvale pracuje i žije cizincům

Léto se pomalu blíží a vy se možná chystáte ven za prací. Tady máte pár rad, které vám pomohou při výběru destinace.

Barbora Vrablíková
Barbora Vrablíková 18.4.2015, 09:00

Správci mezinárodní sítě InterNations, sdružující expaty (tj. lidi, kteří se usadili a pracují v zahraničí) z celého světa, udělali výzkum v 61 zemích, aby zjistili, ve kterých z nich se přistěhovalcům žije nejlépe.

Jejich dotazy se týkaly obecné kvality života, toho, jak snadno se dá v té které zemi usadit, rodinného života, osobních financí, dostupnosti, podmínek práce a spokojenosti s životem v zahraničí obecně. Na každou otázku (krom rodinného života) odpovídalo minimálně 50 respondentů z každé země.

A jaké jsou výsledky? Dostali jsme se do žebříčku?

Na rozdíl od seznamu nejoblíbenějších turistických destinací TripAdvisoru, v této vítězné desítce Českou republiku, potažmo Prahu, bohužel nenajdete. Česká kombinace příjemného počasí (no...), pěkného prostředí, pracovních příležitostí, fungující hromadné dopravy a příjemných a přátelských lidí (ha...) na světovou špičku zkrátka nestačila...

1. Ekvádor

Vítěz žebříčku uspěl zejména díky nízkým cenám a lehkosti, s jakou se tu získávají přátele. Chcete-li si rychle najít co nejvíce nových přátel, vydejte se do Ekvádoru! Až 82 % expatů si chválilo lehkost, s jakou se tu usadili a začali se cítit jako doma. Téměř polovina z nich si dokonce umí představit, že si tu domov vybuduje nadobro. Aby ne, však se ukázalo, že jsou úplně nejšťastnějšími expaty na světě!

Ačkoli je co do pracovních příležitostí Ekvádor až na pátém místě, lidé se sem stěhují spíše za lepší kvalitou života. A to především důchodci, kterých je tu opravdu nadprůměrné množství. Potíže můžou nastat těm, kteří neovládají španělštinu. Více než třetina expatů vidí jazykovou bariéru jako problém. Pro hledání práce je každopádně nejlepší vybrat si město Guayaquil, které je hlavním finančním centrem země. Až pak vytáhnete paty z míst své obživy, můžete se v lůně malebné přírody seznamovat s relikty pradávné Incké kultury.

2. Lucembursko

Toto malé velkovévodství s pouhým půlmilionem obyvatel je nejoblíbenějším domovem kariérních expatů, kteří tu tvoří skoro 40 % populace. Zaměstnání je také hlavním důvodem, proč se sem stěhují (2/3 z nich), však se co do pracovních příležitostí a podmínek Lucembursko umístilo na druhém místě. O mnohém však vypovídá fakt, že například oproti Ekvádoru či Mexiku si tu jen 28 % expatů přeje zůstat. A to i přesto, že je 89 % z nich se svým životem v Lucembursku spokojeno. Že by bylo mezi prací a životem v této zemi rovnítko?

Ačkoli je to země s krásnou kopcovitou přírodou, nadprůměrně dobrou infrastrukturou, vysokými bezpečnostními standardy a výbornou zdravotní péčí, usadit se tu je velmi obtížné. Nesnadno se tu totiž prý hledají přátelé - a když, tak spíše mezi expaty. Asi kvůli uzavřenosti místních lidí k sobě mají právě přistěhovalci blíž. Vyhledávané je hlavně malebně krásné hlavní město Lucemburk, kde se dá najít práce ve firmách jako je Skype, Microsoft nebo Amazon. Z hlediska cen nájmů však není radno bydlet v jeho centru. V tak malém městě se skvělou hromadnou dopravou není určitě špatné vybrat si k životu jeho předměstí.

3. Mexiko

Nejlépe se lidem usazuje právě v této zemi. Kdo někdy potkal Mexičany, může snadno odhadnout proč. Jsou to přátelští lidé, žijící značně pospolitým životem plným setkávání, klábosení, a to vše v příznivém subtropickém klimatu. Stejně jako v Ekvádoru, i tady je 91 % expatů spokojených a dokonce 44 % by tu nejraději zapustilo kořeny. Co do pracovních příležitostí a bezpečnosti práce přitom Mexiko není zrovna nejlepší destinací (25. a 32. pozice) a až 38 % lidí se tu bojí (krom hlavního města kriminalita vzrůstá). V žebříčku osobního štěstí si i přesto drží krásnou čtvrtou pozici.

Hlavní město Ciudad de Méxiko, složené z rušných i klidnějších čtvrtí, uspokojí duše lačné pohodlí a luxusu (čtvrť Polanco), duše staromilské a trochu hipsterské (Roma) i duše bohémské a hippísácké (Coyoacán). Mexiko je navíc plné úchvatné přírody i velmi cenných historických památek. Kdo by si rád neudělal výlet na aztéckou pyramidu? A ty pláže!

4. Švýcarsko

Věhlas Švýcarska stran jeho finančních trhů a bankovního průmyslu rezonuje v Evropě a snad i ve světě, a tak není divu, že sem nadšeně míří zasvěcení odborníci utrhnout si svůj plod lahodné úrody. Životní úroveň je tu vysoká, lékařská péče výborná, i o rodiny s dětmi tu mají nadstandardní starost.

Akorát se tu draze bydlí, místní jsou prý mnohdy poněkud xenofobní a vzhledem k formalitám, daným ekonomickým systémem, a jejich intimnímu stylu života je dosti obtížné najít si mezi nimi přátele. Ale když se zadaří, tak vám pravděpodobně vydrží.

5. USA

Je trochu škoda, že je federace započítána jako celek, protože by se výsledky jednotlivých států určitě v mnohém lišily. Každopádně (v souladu se všeobecným povědomím) obecně skýtá mnoho příležitostí k práci i zábavě. A ještě k tomu jsou prý Američané přátelští. Ale jak víme, "ocamcaď pocamcaď".

Nejotevřenějším městem je přitom nejspíše New York, energické a vzrušující město, tepající životem mnoha ras, etnik i národností. Zábavné, věhlasné a výjimečné. Místní tvrdě pracují a volný čas věnují dobrodružství. Náplavám v rychlém štěstí brání snad jen neuvěřitelně drahé bydlení - je tu zkrátka přetlak poptávky. Oblíbeným místem pro Čechy a Slováky je také například floridský ostrov Key West... tedy pro ty z nich, kterým nevadí okolní výheň.

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články