fb pixel 10 osvědčených triků, jak pojmenovat nový vůz – G.cz
Vyhledávání

10 osvědčených triků, jak pojmenovat nový vůz

Kde automobilky na ta nová jména chodí? Existuje univerzální generátor nebo prostě sedí deset lidí zamčených v místnosti a nesmí na záchod, dokud něco nevyplodí? Prozradíme vám, jak to funguje!

Václav Rybář
Václav Rybář 18.6.2015, 08:00

1. Ženská jména

octavia

Škoda Felicia, Fabia, Octavia... taková typická česká jména, že? Pojmenovat vůz (nebo dokonce automobilku - viz Mercedes) po ženě je celkem obvyklá taktika. Japonci to dělají celkem běžně, ale často jen na vlastním trhu (Nissan Silvia, Nissan Gloria atd.). Dalším příkladem může být třeba Lotus Elise.

2. Oblíbená místa

ibiza

Například Seat si na španělských městech postavil celou nabídku (Ibiza, Toledo, Cordoba, Altea), ale kličky s atlasem využívá hodně i Chevrolet (Tahoe, Malibu, Colorado, Dakota, Monte Carlo) a nárazově i další automobilky (např. Kia a její Rio). Je to způsob, jak vyřešit proklatou otázku velmi rychle - stačí náhodně kliknout na online mapu a jméno je na světě.

3. Armáda

defender

Chcete aby auto vzbuzovalo respekt? Vezměte si inspiraci z armádních frček nebo vojenského žargonu jako takového. Jeep Commander, Land Rover Defender, Opel Kadett, Nissan Armada. Cítíte tu moc? Nic moc? No alespoň to zkusili...

4. Dobrodružství

explorer

To je tradiční marketingová zkratka. Naše auto vnese do vašeho života trochu adrenalinu. Už jen to jméno! Ford Escape, Honda Odyssey, Dodge Journey, Ford Explorer, Nissan Pathfinder nebo Chrysler Voyager. Většina těch aut jsou krabice určené pro převoz sedmi lidí, ale ta jména rozhodně inspirují k tomu, abyste vyrazili za horizont všedních dnů.

5. Příroda

golf

Volkswagen pojmenovává své vozy podle větrů a vodních proudů (Golf, Scirocco, Jetta, Passat), ale inspiraci přírodou najdeme i jinde - Nissan Leaf, Dodge Stratus, Mitsubishi Eclipse, Chevrolet Avalanche.

6. Rychlost

veloster

Vyjádřit ve jméně, že je vůz rychlý, ačkoliv to jeho skutečné výkony nemusí potvrzovat, jest u nadřízených velmi oblíbené. Rychlost totiž prodává. Škodu Rapid jsme v žádné z jejích generací nepovažovali za rychlé auto, ale to jméno v člověku stejně vždycky vzbudí očekávání. Podobné je to u Dodge Dart, Chevrolet Sonic nebo Hyundai Veloster. Nejsou to žádné střely, jak by název naznačoval, ale svým jménem pozornost rozhodně vzbudí.

7. Vlastní (nebo cizí) historie

picasso

Auta pojmenovaná podle ikon nebo slavných závodnících? Račte si vybrat - Ferrari Enzo, Mini Cooper, Shelby Cobra, Citroen Picasso.

8. Technologie

volt

Váš vůz je tak převratný, že to musíte propašovat i do názvu. Viz Chevrolet Volt a Opel Ampera (což jsou shodou okolností dvojčata), Chevrolet Spark, Dodge Nitro, C-Zero. Jak jste asi pochopili, elektromobily se v tom vyloženě vyžívají. A dobře jim tak.

9. Zvířata

stingray

Kde máme začít? Zvířata jsou zdaleka nejoblíbenější disciplínou, protože jejich charakteristiky se dají snadno aplikovat na vůz samotný. Dodge Viper, Shelby Cobra, Ford Mustang, Ford Puma, Ford Cougar, Volkswagen Beetle, Volkswagen Fox, Chevrolet Corvette Stingray a mnohé další. Automobilová historie doslova připomíná zoologickou zahradu.

10. Čísla, písmena, zkratky

650s

Když vám dojdou všechny ostatní nápady, je na čase nakopnout zmíněný generátor a nechat ho vyplivnout kombinaci písmenek a čísel. Q3, X5, 320i, RS7, MX-5, 1300S, 120L, MP4-12C, 2000GT... možností zbývá pořád ještě dost. Stačí zkontrolovat, jestli náhodou vygenerovaná změť není zabraná a pak rovnou hurá na patentový úřad!

A jak dopadly letošní Legendy 2015 v pražských Bohnicích?

Podobné články

Doporučujeme

Další články