10 největších boháčů historie – G.cz
Vyhledávání

10 největších boháčů historie

Mají lidé jako Warren Buffet nebo Bill Gates tolik peněz, že to nemá v historii obdoby? Opak je pravdou: mezi nejbohatšími lidmi "ever" nenajdete jediného současníka.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 10.8.2015, 08:00

V průběhu historie lidského rodu byla v rukou mnoha jedinců shromážděna pohádková bohatství. Vláda nad říšemi a vítězné boje s konkurenty stejně jako investice a budování obchodních impérií – to jsou nejčastější a mnohdy nevybíravé způsoby, které dnes v poklidu vynalézající, obchodující či dědickým řízením obdarovaní boháči jistě vůbec neznají. Kdo byli tedy nejbohatší lidé historie?

Následující žebříček neberte jako historicky bezchybný – dali jsme dohromady pouze ty osoby, u nichž je možnost dnes prokázat alespoň odhadem výši jejich majetku. Proto v něm chybí figury jako Alexandr Veliký, Čingischán, Král Šalamoun a vůbec mnozí vládci římští, egyptští a později i ti církevní, ačkoli jistě za svého života ovládali nezměrné majetky.

Ty se však dnes dají odhadnout pouze v tak širokém rozptylu, že dělat takové odhady nemá prakticky cenu. Stejně tak zde možná budete postrádat bohaté dynastie jako Rotschildy nebo Medicejské, jenže v jejich případě se bohatství soustřeďovalo (a tím pádem rozdělovalo) v rukou více osob. A tady už je těch deset nejbohatších, s odhadovaným přepočtem jejich majetků na dnešní ceny v amerických dolarech:

10. Cornelius Vanderbilt (185 miliard)

Cornelius_Vanderbilt_Daguerrotype2 Zdroj: commons.wikimedia.org

Muž, který byl v 19. století v Americe nejprve úspěšným podnikatelem v lodní dopravě a posléze se proslavil stavbou železnic. Jeho jméno má dodnes přinejmenším v USA velkou váhu, stejně jako potomci z jeho rodu, téměř všichni multimilionáři. Většinu bohatství získal až ke konci života, kdy mohl díky skončení Občanské války začít s velkou expanzí železničních tratí.

9. Henry Ford (199 miliard)

Henry-Ford-next-to-Model-T-1921-From-the-Collections-of-The-Henry-Ford Zdroj: Collections of Henry Ford

Jedna z největších figur nejen americké průmyslové a obchodní historie. Bohatství mu přinesla zejména pásová automobilová výroba, díky které se jeho stroje masově rozšířily. Jak velký vliv asi měl na Fordovy finanční majetky jeho velký obdiv k Adolfu Hitlerovi, údajně po jistou dobu ztělesňovaný portrétem v továrníkově pracovně?

8. Muammar Kaddáfí (200 miliard)

profimedia-0197816540 Foto: Profimedia.cz

Současníkům bezesporu nejbližší člověk z tohoto žebříčkům aspoň co se doby svého života týče. Teď na konci října to byly teprve - nebo snad už - tři roky od jeho smrti. Podle dostupných údajů ovládal majetky v hodnotě dvou set milionů dolarů, které se mu povedlo nashromáždit během jeho dvaačtyřicetileté vlády nad Libyí. On sám sice prohlašoval, že žádné velké majetky ve skutečnosti nemá, ale v reálu bylo dosti obtížné odlišit, co patří jemu nebo jeho příbuzným a co je oficiálně tzv. majetkem státu.

7. Vilém Dobyvatel (209 až 229 miliard)

William I - the Conqueror Zdroj: commons.wikimedia.org

První Norman(ďan) na anglickém trůně, na který usedl v roce 1066 a zůstal dalších jednadvacet let. Nejprve ale musel Anglii dobýt, z čehož pramenila první velká část jeho majetků - sebral je poraženým nepřátelům, kteří proti němu při invazi na ostrovy bojovali. Po dobytí Anglie se proti němu začali bouřit i další angličtí šlechtici - Vilém vzpoury potlačoval a vzpurným šlechticům za odměnu zabavil jejich panství.

6. Jakob Fugger (221 miliard)

640px-Albrecht_Dürer_080 Autor: Albrecht Dürer, zdroj: commons.wikimedia.org

Nejen v tomhle přehledu poměrně neznámá historická figura, která však byla ve své době schopna nashromáždit stamiliardové majetky, to vše díky obchodování a "ranému bankovnictví". Fugger žil v letech 1459 až 1525 v Augsburgu (česky Aušpurku), kde se narodil i zemřel. Jeho hlavní aktivity zahrnovaly obchodování s látkami (textilními) ve státech na území dnešní Itálie, ale vlastnil a provozoval též některé stříbrné a zlaté doly na našem území a v Uherském království.

Vítěznou pětici najdete na následující straně...

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články