fb pixel Se sádrou a alobalem ve výšce 20 metrů: takhle se dělá socha stromu – G.cz
Vyhledávání

Se sádrou a alobalem ve výšce 20 metrů: takhle se dělá socha stromu

Jde o monumentální dutou skulpturu 140 let starého jedlovce v životní velikosti.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 10.2.2015, 19:00

Celé to začalo před rokem kousek od Seattlu, kdy John Grade s týmem svých pomocníků začal ‚brát míry‘ 140 let starému jedlovci západnímu – ikonickému stromu jménem Middle Fork (Prostřední soutok), který roste v proslulém místním (pra)lese North Bend u řeky Snoqualmie.

Měli speciální výstroj, díky které dokázali po kmeni vyšplhat až do výšky přes dvacet metrů. „Jako kdybych byla Tarzan. Je to jedna z nejlepších věcí, které jsem nikdy nedělala,“ říká Sarah Fetterman, asistentka studia MadArt, což je nedávno otevřená galerie a místo pro mladé začínající umělce v Seattlu. A stavba i následná výstava sochy stromu je prvním větším projektem, který se zde odehrává.

Šplhání po stromě až do dvacetimetrové výšky bylo nutné, aby socha vůbec vznikla. Kus po kuse se strom nejdřív přepečlivě ‚obalil‘ do ultratenkého alobalu, aby byla vidět jeho vnější struktura. Ale aby se k němu zároveň nepřilepila textilie napuštěná sádrou, která po svém ztvrdnutí vytvořila části pozdější „formy pro stavbu stromové sochy“. Ty se pak dopravily zpátky do galerie MadArt. Tohle celé zabralo necelý měsíc. A pak začala další, delší, piplavější práce.

K ní byly zapotřebí malé dřevěné hranoly přibližně o tloušťce ročního přírůstku sochaného stromu – byly vyrobeny z dřevěných (cedrových) nosníků zrušeného železničního mostu a celkově se jich spotřebovaly stovky tisíc. Dále lepidlo, kterého na to padly desítky litrů. A pak dobrovolníci, jichž byly stovky. Mnohdy se jednalo o náhodné kolemjdoucí, kteří zvědavě nakukovali přes ‚výkladní skřín galerie MadArt a byli pozváni dovnitř, aby přiložili ruku k dílu. To spočívalo ve slepování dřevěných hranolků do mřížového vzoru podle dispozic sejmutých sádrových forem. Než byl strom kompletně hotov, uplynul téměř rok.

Nakonec byl povrch finální sochy opatrně zabroušen a výstava mohla začít. Potrvá až do 25. dubna, do té doby bude strom v galerii stále růst, neboť se mu budou dodělávat větve. Pak se ovětvené socha jedlovce vydá na ‚výstavní turné‘ po Spojených státech. A až skončí, bude socha rozebrána a všechny její části budou uloženy kolem stromu, který ‚stál modelem‘ – nechají se zarůst mechem a zetlít, čímž do kořenů živého jedlovce přejde tělo z mrtvého cedru a koloběh přírodního života se tím krásně uzavře.

A nakonec se podívejte na krátké video dokumentující vznik celého díla:

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články