Schválení dětské eutanázie rozdělilo belgickou společnost: Jak si dítě může požádat o smrt?

Je to jen chvíle, co belgičtí poslanci schválili zákon povolující dětskou eutanázii. Za jakých okolností bude nezletilému umožněno důstojně zemřít?

1. Nevyléčitelná nemoc

Pacient musí trpět onemocněním, které doprovází konstantní a nesnesitelné fyzické utrpení. U pacienta se předpokládá brzká smrt. Na diagnóze a prognóze se přitom má vždy shodnout skupina odborníků. Otázka: Kdo bude posuzovat, zda bolest, kterou pacient prožívá, je dostatečně velká? Kdo zaručí, že pacientova smrt by přišla tak či tak brzo?  

2. S návrhem dobrovolné smrti navíc první musí přijít sám pacient.

Je tedy nutné, aby dítě vyvinulo v tomto směru nějakou iniciativu. Pravděpodobně mu ale musí nejprve někdo sdělit o možnosti dobrovolné smrti. Otázka: Co se vlastně za takovou jednou informativní větou skrývá? Co to dítě ve skutečnosti slyší? Chtějí mi říct, že bych měl využít možnosti eutanázie?  Chtějí mi říct, že je můj život beznadějný? Chtějí mi (rodiče) říct, že už to se mnou nezvládnou? Chtějí mi říct, že můj život postrádá smysl? Chtějí mi říct, že už jsem trpěl dost?   Belgium-euthanasia-for-children  

3. Chápání reality

Dítě se podrobí sezení s psychologem, který určí, zda dítě má rozlišovací schopnosti, tedy jestli chápe, co se děje a co se dít bude. Otázka: Co když psycholog špatně porozumí dítěti? Kdo bude dohlížet na to, aby se nemanipulovalo s dětskou psychikou?  

4. Schválení rodičů

Psycholog se taky setká s rodiči či zákonnými zástupci. Ti musí vyjádřit souhlas s rozhodnutím dítěte. Otázka: Je správné jakožto rodič nesouhlasit s rozhodnutím dítěte a lékařů? A naopak, jak se moderní společnost bude tvářit na rodiče, kteří nechali své děti dobrovolně odejít?  

5. Písemná žádost

Žádost o smrt musí být podána písemně. Otázka: Čtyřleté dítě posílá písemnou žádost o dobrovolné ukončení života? A kdo se pod ni podepíše?   Podle průzkumů s dětskou eutanázií souhlasí 70 % belgické společnosti. Pro vysvobození z vězení vlastního těla si mohou v Belgii zažádat dospělí už jedenáct let, u dětí byla ovšem doteď zakázaná. Lékaři je často prováděli tajně. Na žádost rodičů. Zákon podpořila i Marijke Bachely, která přišla díky nevyléčitelné nemoci o dítě před deseti lety. „V případě dětí by nás mělo zajímat jen to, aby přestaly trpět bolestí," řekla.

Komentáře

Doporučeno pro vás