fb pixel SATIRA: Minaret, nebo větrnou elektrárnu? 5 návrhů nové podoby zřícené věže katedrály Notre-Dame – G.cz
Vyhledávání

SATIRA: Minaret, nebo větrnou elektrárnu? 5 návrhů nové podoby zřícené věže katedrály Notre-Dame

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži si vyžádal oběť v podobě zničení novogotické věže z devatenáctého století, která se během katastrofy celá zřítila. Okamžitě poté se již po celém světě rozjely sbírky na znovuvybudování zničené věže. Co si budem, nejjednodušší by bylo udělat pouhou kopii původní stavby, ale to je podle nás celkem nuda, a proto jsme přicházíme s šesti možných návrhy přestavby katedrály, které vás jistě pobaví.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 17.4.2019, 15:09

1. Minaret

Se stoupajícím počtem afrických přistěhovalců navrhne francouzská organizace Le Hate Free přistavit k věži křesťanské katedrály muslimský minaret, díky čemuž by pak tato multikulturní stavba symbolizovala mezicivilizační porozumění. Zatímco francouzská společnost nejspíš vezme návrh celkem chladně, v České republice dojde k masovým protestům, které vyvrcholí vypálením francouzské ambasády rozzuřeným davem voličů SPD. "Násilné muslimy ničící stavby v ČR nechceme," prohlásí jeden z mírumilovných účastníků demonstrace, zatímco polévá budovu za křiku popálených diplomatů benzínem.

2. Těžební věž

Během vyšetřování požáru se přijde na to, že na vině byla zřejmě velká kaluž hořlavé látky, která se záhadně objevila pod podlahou budovy. Brzo se zjistí, že pod katedrálou se nachází obrovské naleziště ropy, z níž se část vlivem spodních proudů Seiny dostala až pod budovu. Na toto zjištění okamžitě reaguje americká vláda a ještě téhož večera obsadí elitní jednotky amerických mariňáků ostrov, na kterém se katedrála nachází. Francouzská armáda deset minut poté kapituluje a mezitím začínou armádní technici se stavbou improvizované těžební věže. V Paříži konečně zavládla demokracie.

3. Větrná elektrárna

V rámci ekologického tažení se rozhodne skupina francouzských dětí uspořádat happening před troskami katedrály, během kterého zahraničním novinářům sdělí, že odmítají nadále chodit do školky, pokud v Paříži nebude postavena větrná elektrárna. Deník Guardian spustí internetovou kampaň na podporu této osvícené mládeže a poté, co šestiletý Pierre vystoupí na půdě francouzského parlamentu se svým srdceryvným projevem, který doplňuje obrázky smutných zvířátek, jež namaloval pastelkou během přestávky, oznámí francouzská vláda přestavbu věže katedrály na první křesťanskou větrnou elektrárnu. Děti bojkot předškolní docházky následně ukončí a jdou si dát odpolední odpočinek.

4. Stožár s vlajkou Evropské unie

Jako symbol francouzského opovržení nad brexitem nechá prezident Emmanuel Macron nad katedrálou postavit největší vlajkový stožár s největší vlajkou Evropské unie na světě. Konstrukce přesahující svou výškou Eiffelovu věž brzy začne způsobovat obrovské problémy s letovým provozem nad Paříží, ale tvrdohlavá/odhodlaná francouzská vláda odmítá i přes varování expertů stožár odstranit. "Tato vlajka symbolizuje francouzské odhodlání evropské myšlence a modrá vlajka bude nad katedrálou vlát až do skonání Evropské unie!" prohlašuje nadšený Macron. Den poté zasáhne během bouřky blesk špičku stožáru, která následně opět zapálí celou katedrálu.

5. Věž tolerance

Jelikož křesťanství způsobilo ve světe svým šířením neskutečné utrpení (alespoň tak se to dneska říká), nebylo by podle vyjádření francouzského ministerstva kultury správně obnovovat náboženský charakter zřícené věže. Proto vyhraje architektonickou soutěž návrh na novou "Věž tolerance", tedy prostý bílý válec tyčící se do nebe bez jakýchkoliv motivů. Poté, co vyjde internetový článek s názvem "Je opravdu nutné, aby to byla BÍLÁ věž?“ se barva věže změní na neutrální šedivou. Francouzská vláda uspořádá soutěž, v rámci které mají lidé hlasovat o pojmenování nového monumentu. Nakonec vyhraje návrh nazvat věž po osobě, která se nejvíce zasloužila o záchranu katedrály. A tak je v Paříži odhalen monument Emmy Smetany. Ta jako vyjádření vděku starostovi Paříže slíbí, že své další dítě pojmenuje Notre-Dame Věra Bílá Smetana Haj.

A tady si prohlédněte 5 historických staveb, které byly předělány v moderním stylu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články