Šárka Pančochová spadla v Soči pod japonskou matrjoškou, nebo pod ruskou?

Jistoty se hroutí. Olympijské medaile i dřevěné panenky.
Vše je jinak. Trdelník není staročeský recept, ale tradiční specialita sedmihradských Němců. Největší frajer z filmu Sedm statečných, herec Yul Brynner, který hrál plešatého Chrise, nebyl Američan, ale rodák z Ruska a čestný prezident Mezinárodní romské unie! Dnes se nám zhroutily další dvě jistoty: Šárka Pančochová nezískala medaili a obrovitá dřevěná matrjoška, symbol Ruska, umístěná na olympijském svahu, není původem z Ruska, ale z Japonska! Winter Olympics 2014. Snowboard. Slopestyle. Trainings Foto: Profimedia.cz Jak k tomu došlo?  V ruském Petrohradě byla v prosinci 1896 otevřena výstava japonského umění. Mezi exponáty byla panenka znázorňující buddhistického mudrce jménem Fukurama. Mudrc byl zobrazen jako starý holohlavý muž s dřevěným tělem, rozdělitelný v pase na dvě poloviny, uvnitř byly figurky mladšího muže ještě s plnovousem a vlasy. Podobné panenky se vyráběly už po staletí na ostrově Honšú. Tradice tvrdí, že se ruský truhlář Vasilij Zvjozdočkin společně s malířem  Sergejem Malutinem inspirovali japonským vzorem, jen si za vzor zvolili ruskou bábušku, matrónu, symbol ruského venkova. Nápadu se ujala podnikatelská rodina Mamontovových, která matrjošky začala vyrábět ve velkém, zvláště po úspěchu na Světové výstavě v Paříži, kde roku 1900 jejich matrjoška získala stříbrnou medaili. Zvjozdočkin ve svých pamětech ale uvadí, že původní inspirací byla ruská dřevěná velikonoční vajíčka, která se také dala rozkládat. Světovou proslulost matrjoškám ale zajistil až Sovětský svaz, kterými jimi zaplavil nejen celý komunistický blok. V Československu snad nebylo rodiny, která by matrjošky neměla, minimálně někde zahrabané ve sklepě.  Matrjošky se vyrábějí  i po pádu totality, jen růžolící ruské matróny nahradily postavy sportovců, ruských či amerických prezidentů a jiných divných lidí. A pod jednou z nich dnes spadla i Šárka Pančochová.  

1. Život mnicha

1 russian-crafts.com Fukurama, původní japonská "matrjoška" zobrazující životní stádia budhistického mnicha.  

2. Ruský dědek

3 russian-crafts.com Realistická postava z počátku 20. století, Rusko.  

3. Skutečný originál

2 russian-crafts.com První a nejstarší ruská matrjoška z 90 let 19. století.  

4. Ninja

ninja_matryoska_dolls miuki.info Povšimněte si různých typů dýky. Krásný detail.  

5. Echt puritánství

_DSC1780 miuki.info Figurky z Dubaje. Nahota je schovaná uvnitř.  

6. South Park

Southpark Kenny je samozřejmě mrtvý.  

7. Kimono

4 miuki.info Japonské figurky z počátku 20. století.  

8. Daruma

The-Resilience-of-the-Daruma-photo-2 bst.ac.jp Předpokládá se, že skládací figurky se v Japonsku vyvinuly ze sošky Daruma. Tato panenka má svému majiteli splnit přání. Soška je zobrazením mnicha Bodhidharmy, zakladatele zen-buddhismu, a Daruma je zkratkou japonské verze jeho jména (Bodaidaruma). Po vyslovení přání se inkoustem začerní levé oko figurky. Po splnění požadavku se začerní i oko pravé.  

9. Ruská krása

OLYMPUS DIGITAL CAMERA russian-crafts.com Pro většinu Čechů představují klasické ruské matrjošky ruský kýč. Tento typ ale nepostrádá půvab.  

10. Washington Capitals

capitals-russian-nesting-dolls blogs.babble.com Zpracovat se dá každé téma.  

11. Bez lidské tváře

10 blogs.babble.com Některé matrjošky by si člověk i koupil.  

12. Smrt jí sluší

11 www.japaland.cz I smrt někdy musí umřít.  

13. Krasavci

9 russian-crafts.com Ruským a sovětským vůdcům se nedá upřít, že se nepodobají jako vejce vejci.  

14. Realita

111559 Oleg Tichonov Jak se tahle asi rozdělává?

Komentáře

Doporučeno pro vás