fb pixel Sankce proti Rusku mohou ohrozit výrobu elektřiny v Dukovanech. Jaderná elektrárna výhradně využívá palivo, o jehož sankcionování nyní uvažují USA, říká Kovanda – G.cz
Vyhledávání

Sankce proti Rusku mohou ohrozit výrobu elektřiny v Dukovanech. Jaderná elektrárna výhradně využívá palivo, o jehož sankcionování nyní uvažují USA, říká Kovanda

Zdroj: Autor: Jiří Sedláček – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38422371

Další sankce vůči Rusku by mohly ohrozit výrobu elektřiny v Dukovanech. Tuzemská jaderná elektrárna totiž využívá palivo, které se dováží primárně z Ruska. USA nyní uvažuje o sankcionování tohoto paliva, což by naší zemi mohlo v budoucnu způsobit problémy. Více v aktuálním komentáři od Lukáše Kovandy.

Lukáš Kovanda 11.3.2022, 09:44

Čeká Česko nedostatek uranu?

Světové trhy s uranem jsou v napětí. Cena uranu totiž v důsledku války na Ukrajině teď vylétla nejvýše od havárie na japonské jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011 (viz graf níže). Důvod zdražování uranu je podobný jako třeba u ropy. Trhy se obávají odstřižení světa od ruského uranu. Světové zásoby využitelného uranu by se tak ztenčily, což právě žene jeho cenu vzhůru.

Řada jaderných elektráren ve světě je odkázána na ruské palivo, jehož základem je právě ruský uran. Patří mezi ně i obě české jaderné elektrárny, Temelín a Dukovany. Zatímco Temelín může využívat i palivo z jiných zemí, než je Rusko, pro Dukovany je palivo z Ruska nenahraditelné. Počítá se s tím, že jej elektrárna bude využívat až do konce své životnosti. Odebírá palivové články od ruské firmy TVEL, kterou ovládá tamní státní podnik Rosatom. Spojené státy přitom nyní zvažují, že sankcionují právě Rosatom.

V případě, že by se k sankcím proti Rosatomu přidal celý Západ, jsou dodávky paliva pro Dukovany ohrožené. Elektrárna měla v době zahájení ruské invaze na Ukrajinu zásoby minimálně na dva roky. Nicméně i tak je v určité pohotovosti. Proto si nechala počátkem března zavézt z Ruska nové zásoby paliva. Ruský iljušin z Moskvy dovezl nové články navzdory sankcím, které zakazují letecký provoz mezi EU, resp. ČR a Ruskem. V Dukovanech se zjevně obávají, že sankce mohou dopadnout právě i na jejich palivo, které nikdo jiný než Rusové nevyrábí. Proto se předzásobují.

Podobné články

Doporučujeme

Další články