fb pixel
Vyhledávání

Samurajové, elitní bojovníci věrní svému pánovi

Zdroj: outfit4events.cz

Samurajští válečníci jsou bezesporu významnou součástí středověké japonské kultury. Byli proslulí svou oddaností. Jejich život byl přísný a vázaný mnoha pravidly a kodexy. Pojďte zjistit více o životě samurajů.

Komerční sdělení 31.8.2023, 15:00

Kdo je to samuraj?

Samuraj byl středověký japonský válečník, který vysoce ctil svého císaře nebo jiného pána. Jeho život se řídil dle principů chování uvedených v morálním kodexu bušidó – pokud jej samuraj porušil, stal se róninem a musel žít v hanbě a vyhnanství.

Dokázal se orientovat v bojových taktikách, vedení armády i technikách boje zblízka. Z bojového umění samurajů dodnes přetrvává řada bojových sportů, které následují samurajské umění. Samurajové ovládali bojová umění jako je kendžucu, jiu-jitsu nebo kjúdó.

Hlavní posláním samuraje bylo sloužit svému pánu a bez váhání za něj položit vlastní život. Dalším důležitým aspektem osobnosti každého samuraje byla čest. Díky výcviku mohl nemilosrdně zabíjet své nepřítele, nikdy však nezaútočil jako první.

Nezabíjel lidi zezadu nebo se k nepříteli nechoval neuctivě. Poměrně barbarským zvykem bylo uřezávání a sbírání hlav padlých nepřátel, které sloužily jako ukázka samurajovy udatnosti v boji.

Seppuka, rituální sebevražda

Největší hanbou pro samuraje bylo upadnout do zajetí, proto raději bojovali do posledního dechu. Poražený samuraj často žádal věznitele, aby si mohl vzít život a provést tradiční seppuku, tedy sebevraždu.

Šlo o akt rozpárání si břicha, který byl praktický v tom, že setnutí hlavy sobě samému je těžké. Navíc za sídlo duše bylo považováno břicho. Rozpárání břicha byla nejjednodušší cesta ke smrti. Seppuka byla výhrada pouze samurajů, protože vyžadovala vysokou dávku odvahy.

S jakými zbraněmi samurajové bojovali?

Nejčastější zbraní byl dlouhý japonský meč zvaný katana. Setkat se můžeme také s wakizashi a krátkým nožem tanto. Wakizashi je krátký japonský meč o celkové délce 40-70 cm, který připomíná katanu, šlo o záložní zbraň pro boj v budovách a uzavřených prostorách. Tanto je nejkratší samurajský meč, jde spíš o dýku nebo nůž. Tuto „dýku“ mohl nosit pro svou obranu i prostý lid. Katanu nosili výhradně samurajové.

Samurajové používali často i speciální luk, kterému se říká yumi. Často bojovali také se zbraní nigatu (naginatu). Naginata je cca dva metry dlouhá tyč, opatřená na konci ostrou čepelí. Délka zbraně umožňovala udržet si protivníka v bezpečné vzdálenosti, pokud samuraj bojoval s více protivníky naráz, tak částečně stírala početní převahu.

Zajímavostí u samurajů bylo, že nikdy nepoužívali štíty, a to ani proti lučištníkům. Nenosili ho kvůli tomu, že pro ně byl štít projevem slabosti. Samuraj byl chráněný silným brněním.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články