fb pixel Sametová revoluce nezačala v Praze, ale v Teplicích: Unikátní sérii dobových fotografií zachycuje kniha Inverze 89 – G.cz
Vyhledávání

Sametová revoluce nezačala v Praze, ale v Teplicích: Unikátní sérii dobových fotografií zachycuje kniha Inverze 89

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Celá naše země má spojenou sametovou revoluci se 17. listopadem 1989, jenže v Teplicích vše začalo už o týden dříve. Ekologické demonstrace odstartoval už 11. listopadu jistý 16letý mladík Zbyšek Jindra přezdívaný Oněgin, kterému se nelíbilo, že jeho sestra byla nemocná s plícemi a během pouhých dvou let prodělala třikrát zápal plic. I podle tohoto výkladu začaly změny v naší zemi.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 10.11.2023, 00:20

Sametová revoluce začala v Teplicích

Před 34 lety proběhla na náměstí Zdeňka Nejedlého v Teplicích první ekologická demonstrace, kterou tehdy organizoval Zbyšek Jindra zvaný Oněgin společně se svým kamarádem Davidem Krčmářem. Ti společnými silami vyrobili letáky, ve kterých obyvatele Teplic vyzvali k tomu, aby 11. listopadu dorazili protestovat na dnešní Benešovo náměstí. Tehdy se vůbec nejednalo o pokus o převrat, nýbrž o snahu bojovat proti špatnému životnímu prostředí, které „dusilo“ Teplice i široké okolí. Smog byl tehdy obrovský problém, jenž trápil mnohem víc lidí.

V den demonstrace se na náměstí sešlo neuvěřitelných 800 demonstrantů. Někteří z nich měli na sobě roušky nebo plynové masky, čímž chtěli vyjádřit nemožnost dýchat. Pokud vás zajímá, jak to celé tehdy bylo, doporučujeme následující článek. Dozvíte se v něm, kolik síry se tehdy objevovalo ve vzduchu, nebo jaká hesla řvali nespokojení demonstranti.

V roce 2019 se na trhu objevila kniha dobových fotografií pod názvem Inverze 89, v níž jsou zachyceny události z listopadu roku 1989 v Teplicích. Unikátní publikace kombinuje strohý administrativní styl policejních složek, dechberoucí kompozice profesionálních fotografů, ale i spontánnost a vášeň těch amatérských, jak popisují tvůrci knihy.

„Před 34 lety došlo v severočeských Teplicích k demonstracím, jež proběhly jen několik dní před všeobecně známými událostmi 17. listopadu na Národní třídě v Praze. Neúnosná ekologická situace v podobě setrvalého atmosférického znečištění dohnala Tepličany do ulic. Poté, co se ve městě objevily plakáty vyrobené a distribuované mladým učněm Zbyškem Jindrou a jeho přáteli, uskutečnily se v centru Teplic 11. listopadu 1989 a v několika následujících dnech nepovolené demonstrace za čistší vzduch a řešení neutěšené situace životního prostředí,“ popisují tvůrci knihy Inverze 89 tehdejší situaci a posílají nám do redakce menší ochutnávku dobových fotografií, ze kterých běhá mráz po zádech.

V případě, že vás zaujal koncept knihy Inverze 89, tak máte smůlu, protože je už dávno vyprodaná.

Podobné články

Doporučujeme

Další články