fb pixel Sametová revoluce nezačala v Praze, ale v Teplicích: Unikátní sérii dobových fotografií zachycuje kniha Inverze 89 – G.cz
Vyhledávání

Sametová revoluce nezačala v Praze, ale v Teplicích: Unikátní sérii dobových fotografií zachycuje kniha Inverze 89

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Celá naše země má spojenou sametovou revoluci se 17. listopadem 1989, jenže v Teplicích vše začalo už o týden dříve. Ekologické demonstrace odstartoval už 11. listopadu jistý 16letý mladík Zbyšek Jindra přezdívaný Oněgin, kterému se nelíbilo, že jeho sestra byla nemocná s plícemi a během pouhých dvou let prodělala třikrát zápal plic. I podle tohoto výkladu začaly změny v naší zemi.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 9.11.2021, 17:06

Sametová revoluce začala v Teplicích

Před 32 lety proběhla na Náměstí Zdeňka Nejedlého v Teplicích první ekologická demonstrace, kterou tehdy organizoval Zbyšek Jindra zvaný Oněgin společně se svým kamarádem Davidem Krčmářem. Ti společnými silami vyrobili letáky, ve kterých obyvatele Teplic vyzvali k tomu, aby 11. listopadu dorazili protestovat na dnešní Benešovo náměstí. Tehdy se vůbec nejednalo o pokus o převrat, nýbrž o snahu bojovat proti špatnému životnímu prostředí, které „dusilo“ Teplice i široké okolí. Smog byl tehdy obrovský problém, jenž trápil mnohem víc lidí.

V den demonstrace se na náměstí sešlo neuvěřitelných 800 demonstrantů. Někteří z nich měli na sobě roušky nebo plynové masky, čímž chtěli vyjádřit nemožnost dýchat. Pokud vás zajímá, jak to celé tehdy bylo, doporučujeme následující článek, ve kterém se dozvíte, kolik síry se tehdy objevovalo ve vzduchu, nebo jaká hesla řvali nespokojení demonstranti.

V roce 2019 se na trhu objevila kniha dobových fotografií pod názvem Inverze 89, v níž jsou zachyceny události z listopadu roku 1989 v Teplicích. Unikátní publikace kombinuje strohý administrativní styl policejních složek, dechberoucí kompozice profesionálních fotografů, ale i spontánnost a vášeň těch amatérských, jak popisují tvůrci knihy.

„Před 32 lety došlo v severočeských Teplicích k demonstracím, jež proběhly jen několik dní před všeobecně známými událostmi 17. listopadu na Národní třídě v Praze. Neúnosná ekologická situace v podobě setrvalého atmosférického znečištění dohnala Tepličany do ulic. Poté, co se ve městě objevily plakáty vyrobené a distribuované mladým učněm Zbyškem Jindrou a jeho přáteli, uskutečnily se v centru Teplic 11. listopadu 1989 a v několika následujících dnech nepovolené demonstrace za čistší vzduch a řešení neutěšené situace životního prostředí,“ popisují tvůrci knihy Inverze 89 tehdejší situaci a posílají nám do redakce menší ochutnávku dobových fotografií, ze kterých běhá mráz po zádech.

V případě, že vás zaujal koncept knihy Inverze 89, tak máte smůlu, protože je už dávno vyprodaná.

Podobné články

Doporučujeme

Další články