fb pixel Sám doma a sjetý: Culkin se díky vánoční klasice stal velkou dětskou hvězdou své doby. Ale za jakou cenu? – G.cz
Vyhledávání

Sám doma a sjetý: Culkin se díky vánoční klasice stal velkou dětskou hvězdou své doby. Ale za jakou cenu?

+ DALŠÍCH 9 FOTEK + DALŠÍCH 10 FOTEK

Sám doma je americkým vánočním evergreenem, který drží rekord v kinech za nejvýdělečnější komedii všech dob. I dnes, dvaatřicet let od světové premiéry, se těší celosvětové popularitě. Snímek Chrise Columbuse udělal navíc nejúspěšnější dětskou hvězdu své doby z malého Macaulayho Culkina, pro nějž ale sláva znamenala cestu k drogové závislosti, z níž se herec málem nevyhrabal.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 15.11.2022, 01:53

Sám doma slaví 32!

Sám doma patří k těm zahraničním vánočním filmům, které si i Češi každé svátky rádi připomínají. Vůbec nejradši tedy rodinný snímek o malém zapomenutém Kevinovi mají v Polsku, kde jej vždy v prosinci v televizi zhlédne 5 milionů diváků. Ale i u nás si tu story rádi zas a znovu připomínáme, a to i když od premiéry Sám doma dnes uplynulo přesně 32 let.

Je to jednoduchý, ale nápaditý příběh. Početná rodina McCallisterova se chystá strávit Vánoce na dovolené, bohužel doma zapomene nejmladšího člena - malého Kevina (Macaulay Culkin). Bystrý chlapec by si snad i poradil sám doma, bohužel se dům jeho rodiny stal jedním z cílů Dlouhoprstých banditů - trochu zabedněných zlodějů Harryho (Joe Pesci) a Marva (Daniel Stern). Začíná bitva mezi osmiletým mladíkem a dvojicí chmatáků - manťáků, na jejímž konci čeká víc než jen vítězství jedné strany. Film přináší také půvabné vánoční poselství o důležitosti rodiny. Scenárista John Hughes začal film psát ihned po návratu z šílené rodinné dovolené a měl ho hotový za devět dní. On se postaral o komediální část, sentiment a pohádkovost do projektu dodal milovník patosu a mistr amerických rodinných filmů Chris Columbus. Výsledkem je nejúspěšnější film roku 1990 a nestárnoucí sváteční klasika.

Jak se natáčela slavná Marvova scéna s tarantulí? Kdo měl původně hrát Harryho místo Joea Pesciho? Koho ve filmu ztvárnil Culkinův mladší bratr Kieran a proč musel Google dům, v němž se snímek natáčel, odstranit z mapy Google Earth? Tyto a další zajímavosti o filmovém rekordmanovi začátku 90. let se dozvíte v následující galerii:

Sám doma přinesl nejen úspěch a bohatství tvůrcům, ale také slávu Macaulay Culkinovi. Za první film dětský herec dostal honorář 100 tisíc dolarů, za dvojku, která se odehrává v New Yorku, už to byly 4 miliony dolarů. Culkin byl v době úspěchu Sám doma prohlašován za nejúspěšnějšího dětského herce od dob Shirley Temple a asi to je pravda, protože je jakýmsi synonymem této kategorie. Nesouvisí to ale až tak s jeho talentem, jako spíš s drogovou závislostí do níž jako řada jeho kolegů upadl.

Culkin se z problémů dlouho sbíral a jeden čas to vypadalo, že to možná ani nedokáže. Fotografie vychrtlého bledého herce plnily stránky bulvárních médií a jeho pověsti nepomohla ani kauza obvinění Michaela Jacksona ze zneužívání dětí. Culkin je totiž také jedním z dětí, které zpěvák zval na ranč Neverland, navíc si ti dva byli tak blízcí, že král popu z herce udělal kmotra svých dětí.

Nakonec to ale dnes už dvaačtyřicetiletý Culkin přeci jen zvládl, i když herectví se příliš nevěnuje. Je to hudba, čím vyplňuje svůj volný čas. Zároveň fandí wrestlingu. Dlouho žil střídavě v New Yorku a Los Angeles, to především, když chodil s hereckou kolegyní Milou Kunis. A na čas vyzkoušel i Paříž. Z Kevinovy slávy už dnes těží spíš občasně, protože proč by ne. I on má na svou životní roli jistě mnoho nostalgických vzpomínek - stejně jako jeho fanoušci.

Podobné články

Doporučujeme

Další články