fb pixel S kožními bradavicemi parádu nenaděláte. Jak se jich zbavit? – G.cz
Vyhledávání

S kožními bradavicemi parádu nenaděláte. Jak se jich zbavit?

Zdroj: Melanie Hughes, Unsplash

Bradavice „zdobí“ kůži až 10 % celosvětové populace, u dětí může číslo narůst dokonce dvakrát tolik. Drobné nezhoubné kožní nádory sice nepředstavují bezprostřední nebezpečí, i tak jsou však nepříjemným zdravotním problémem. Jak se zbavit bradavic?

Komerční článek
Komerční článek 23.2.2021, 11:30

Kožní bradavice je pořád lepší než genitální

Bradavice způsobuje lidský papilomavirus HPV. Ten se v organismu může projevit podle typu (existuje více než 100 druhů těchto virů) kožní bradavicí, genitální bradavicí v podobě květákovitého útvaru či změnami na děložním hrdle, které mohou bohužel vést až k rakovině. Virus kožních bradavic se přenáší kontaktem s nakaženou kůží, hlavně chůzí naboso ve společných prostorech – sprchy, bazény, šatny, posilovny apod. Nejčastěji se nákaza projeví bradavicemi na chodidle nebo na ruce.

TIP: Kuří oko není bradavice – vzniká otlakem kůže, která hlavně z důvodu tlačící obuvi rohovatí. Nejedná se tedy o infekční nákazu. Lokálně ztvrdlá kůže pak utiskuje blízké nervy a může způsobovat velké bolesti.

Bradavice zničíte s pomocí lékaře i octa (možná)

Inkubační doba bradavic je různá, může trvat i několik let, než se na kůži projeví. Takový bezpříznakový pacient se nevědomky stává přenašečem pro své okolí. Pokud už se bradavice na kůži vytvoří, zhruba polovina z nich může sama zmizet do 1 roku. Pokud se vám ale na odloučení kožního kamaráda čekat nechce, vyzkoušejte některé prověřené metody i babské rady.

  • Zmrazení dusíkem (nejefektivnější a nejrychlejší metoda),

  • pravidelná aplikace volně prodejných léčiv proti bradavicím (s obsahem kyseliny salicylové či urey; ve formě roztoku, masti, náplasti či přesně dávkujícího pera),

  • chirurgické odstranění,

  • ozařování bradavice laserem,

  • potírání šťávou z bylin, přikládání léčivých plodin.

Babské rady pro odstranění bradavic doporučují třeba potírání šťávou z vlaštovičníku nebo přikládání namočené vaty přes noc – s jablečným octem nebo citronovou šťávou s vodou (poměr 1:1) – či noční aplikování kousku česneku. Pokud na sobě budete chtít rady aplikovat, nezapomeňte, že dlouhodobým užíváním můžete poškodit okolní kůži. Efektivnější a bezpečnější budou vždy otestované přípravky z lékárny.

Jak postupovat při odstraňování bradavic svépomocí

Pokud jste se rozhodli bojovat proti bradavicím sami, počítejte s tím, že se jedná o běh na dlouhou trať. Níže najdete správný postup, který vám pomůže s kožními výrůstky zatočit.

Bradavici na ruce nebo noze ponořte na 15 minut do příjemně teplé vody. Proveďte pedikúru, odstraňte ztvrdlou kůži. Po dokonalém vysušení aplikujte na bradavici léčivý roztok – jen na bradavici, okolní kůži nepotírejte. Pro odstranění bradavic produktem z lékárny následujte pokyny v příbalovém letáku. Postup opakujte do vypadnutí výrůstku.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články