Chcete spatřit na obzoru průvod stovek koní s jezdci v cylindrech a ve fraku? Vyjeďte ráno do Německa, do lužickosrbského Budyšína/Bautzen. Kousek od hranic. Stojí to za to. Představte si, že stojíte v mělkém údolí, nalevo napravo zelené rašící obilí, před vámi obzor, z něhož vystupuje štíhlá špička kostela, za ním se rýsuje chlum, plný mohutných dubů, před vámi polní cesta. Nejdříve uslyšíte zpěv. Zpěv mužů na koních. Potom dupot koňských kopyt. Stovky kopyt. Zpoza zvlněného horizontu se nejdříve zjeví praporce, potom klobouky, lidské tváře, koňské hlavy a nakonec spatříte i rytmické míhání ohonů.
Muži. Jezdci. Lužičtí Srbové, Němci, Poláci a také pár Čechů. Oblečení do černých fraků, vyleštěných bot, bílých košil. Kravaty, bílé rukavice. Na prsou věnec. Jezdec, který se účastní velikonoční jízdy poprvé, má připnut malý zelený věneček. Starší jezdci mají stříbrný a dlouholetí účastníci zlatý věnec. Koně, mohutná selská plemena i ušlechtilý plnokrevník jsou vyšňoření, hřívy spletené, barevné stuhy na ohonu. Pomalu projíždějí kolem vás, v ruce zpěvník s velikonočními písněmi. Někdy recitují, někdy zpívají, někdy mlčí.
Německy Osterreiten, lužickosrbsky Križerjo. Muži z lužickosrbských vesnic i města Budyšína každý rok, už od roku 1541 projíždějí mezi vesnicemi, tam a zpět, nebo vytvářejí okruhy. Společně oslavují Slavnost Zmrtvýchvstání Páně, největší slavnost křesťanského církevního roku, při níž se slaví Kristovo vzkříšení a vítězství nad smrtí. Začíná se brzo ráno, končí v podvečer. Nemusíte tedy nikam spěchat. 9 procesí, celkem 1600 koní. V tom největším jede 400 koní.
Scénář je podobný: ráno se koně a jezdci shromáždí před lužickosrbskými vesnicemi, v průvodu vjedou do centra obce, několikrát objedou kostel a vydají se na cestu. Nejkrásnější je jejich příjezd na nádvoří kláštera Marienstern (hornolužickosrbsky Marijina Hwězda). Tento ženský cisterciácký klášter naleznete v Panschwitz-Kuckau. Pokud se v něm zdržíte, navštivte místní proslulou bylinkovou zahradu. O jídlo a pití zde o Velikonoční neděli není nouze - stánků s místními specialitami je zde dost.
Na níže uvedených stránkách naleznete všechny potřebné informace: časový harmonogram, program jízd, přehledné mapy.
https://osterreiten.wixsite.com/osterreiten
bilder.de/kulturelles/osterreiten-ablauf-teil1.htm
Moje osobní zkušenost je, že nejlepší je čekat na průvod nikoliv na začátku nebo na konci průvodu, ale uprostřed. Jedno procesí se totiž setkává s dalším procesím v polích mezi vesnicemi, často na vrcholcích pozvolných kopců. Vyplatí se i vzít si s sebou kolo, protože i když kůň kráčí pomalu, vždy je rychlejší než chodec.
Většina lidí chce spatřit průvod v Budyšíně/Bautzen. Je to sice krásné město, se zachovalým a za války nevybombardovaným centrem, ale větší dojem budete mít z průvodů mezi vesnicemi. Z Prahy a severních Čech se do Budyšína dostanete snadno. Z Liberce směr Žitava/Zittau a příjemnou krajinou dále na sever. Velikonoční průvody se konají ve vesnicích severozápadně od Budyšína. Přeji zítra šťastnou cestu.
A tady si přečtěte o 10 podivných velikonočních tradicích.