Ruská centrální banka se dnes masivními intervencemi, ale i znárodněním devizových příjmů snaží mírnit dopad víkendových sankcí Západu. Rubl se po otevření trhů vůči dolaru propadal zhruba o 30 procent, posléze však svůj propad zmírnil na zhruba 25 procent, aby opět začal padat o nějakých 30 procent. Devizoví obchodníci se snaží započítat dopad masivních intervencí ruské centrální banky za obranu rublu.
Ruská centrální banka nejprve nad ránem středoevropského času zakázala cizincům prodávat akcie ruských firem. Jedná se o opatření, které je „na hraně“ a důvěru mezinárodních investorů v ruské trhy dále poškodí, avšak umožňuje Rusku přibrzdit houfný odliv kapitálu ze země. Ten se dnes obecně očekává právě v důsledku víkendových finančních sankcí Západu.
V časných ranních hodinách pak ruská centrální banka zvedla svou základní úrokovou sazbu z 9,5 na 20 procent. Firmám a domácnostem v zemi tak výrazně zdraží úvěry, včetně hypoték. Dále se tak prohloubí hluboká recese, která Rusko nevyhnutelně čeká.
Rusko ovšem bojuje za rubl také znárodněním devizových příjmů. Firmy v zemi totiž budou muset 80 procent svých devizových příjmů povinně převádět do rublu.
Přes uvedená opatření se ruské centrální bance propad rublu mírnit nedaří, ten nyní ztrácí dokonce více než 30 procent.