fb pixel Ruská logika: Migranti z bývalé SSSR se diví, že nemilujeme Putina, a proto sdílejí články ze Sputniku – G.cz
Vyhledávání

Ruská logika: Migranti z bývalé SSSR se diví, že nemilujeme Putina, a proto sdílejí články ze Sputniku

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Někteří Rusové, Ukrajinci a další občané ze zemí bývalého Sovětského svazu, kteří žijí v České republice, se vyznačují podivnou úchylkou. Netají se tím, že plně podporují ruského prezidenta Putina, ale na druhou stranu studují a pracují na tom „zlém a protiruském“ Západu, a dokonce žijí v České republice, která je součástí EU a NATO. Dává tohle vůbec někomu smysl?

Martin Miko
Martin Miko 26.5.2020, 10:00

Víte vůbec, kde žijete?

Většina z nás má určitě ve své blízkosti nějakého kamaráda nebo známého, který se přestěhoval ze země bývalého Sovětského svazu nebo dokonce z Ruska. Studuje tu, pracuje tu, podniká tu, vychovává tu děti, nikdo ho neutiskuje ani necenzuruje, ale on přesto cítí ukřivdění z toho, že tu určitá část obyvatelstva nemá ráda Putina. Tito přistěhovalci zřejmě zapomněli, že žijí v zemi, která je součástí NATO a EU, takže je naprosto logické, že Česko směřuje a smýšlí jiným směrem než Rusko, protože je spojencem USA. Ostatně toto si měli zjistit i naši kamarádi z Ukrajiny, Běloruska a dalších zemí východního bloku, než se sem vůbec přestěhovali.

Když je Putin tak schopný a vůdce k tomu, a když je Rusko zemí zaslíbenou, tak proč se tam všichni ti přistěhovalci, co v současnosti žijí v Česku, nepřestěhovali? To zůstává všem záhadou. Samozřejmě, že tím nemáme na mysli všechny, protože je hloupé škatulkovat, obzvlášť v tomto případě. Nicméně jsou mezi námi i tací.... A divili byste se, jak tito lidé, kteří byli zdarma vzděláni naším vzdělávacím systémem, inklinují velmi často k dezinformačním webům. Protože je to pro ně jediné místo, kde se píše ta „pravda“, kterou oni chtějí číst v kapitalistické členské zemi Evropské unie. I tímto způsobem vzniká nebezpečné dezinformační podhoubí, a to na základě polopravd a výmyslů. Vnitřně se nejspíš nemohou smířit s tím, že se to vzdělání a svoboda nenachází v Kremlu, nýbrž právě na propagandistickém a protiputinovském Západě.

Celé to v podstatě připomíná situaci, kdy byste se vy chtěli přestěhovat do cizí země, kde by se vám nelíbilo, že lidé mluví špatně o prezidentovi, který vám vlastně ani nikdy nevládl. Většina těchto podporovatelů Putina v Česku totiž ani nejsou z Ruska, ale z okolních zemí, které toho s Putinem moc společného nemají. Nedává to smysl, že? Holt žijeme v demokratické zemi, kde je povoleno každému si říkat, co chce. Ale v tomto případě bychom to přirovnali k protiřečení si a sebelhaní. Kdyby se tito postSověti žijící v České republice přestěhovali do Ruska a sdíleli na Facebooku, jak je Evropská unie skvělá a NATO úžasné, tak by pravděpodobně během týdne „zmizeli“ za podivných okolností. To si samozřejmě nikdo z nich nepřipustí. Možná proto by bylo dobré dívat se na věci z obou stran a nehltat naopak jen tu ruskou propagandu.

Naši ruští kamarádi bohužel mnohdy argumentují tím, že mají právo mít tento názor, protože nás ve 2. světové válce osvobodila Rudá armáda, bez které by Hitlerovo Německo ovládlo svět. Ano, je pravdou, že Rudá armáda sehrála ve 2. světové válce velmi důležitou roli, ale na druhou stranu se nesmí zapomínat na to, že to byl právě Sovětský svaz, kdo na 40 let spoutal naši společnost, znetvořil charakter českých lidí a zakázal v podstatě všechno svobodné a demokratické. Tohle je další fakt, který naši postsovětští přátelé velmi rádi přehlíží. To je ten hlavní důvod, proč v zemi, kam emigrovali, panuje protiputinovská propaganda.

Nejlepší by bylo, kdyby si tito přívrženci ruského prezidenta nastudovali československé dějiny od roku 1968 do roku 1989, když jsme tu zažívali invazi států Varšavské smlouvy, kterou naši tehdejší soudruzi nazývali bratrskou internacionální pomocí. Z této normalizační „pomoci“, která zahrnovala například centralizované ničení životů, popravy politických vězňů a střílení po lidech, kteří chtěli opustit tento stát, jsme se jako společnost ještě nevzpamatovali, a i kvůli šíření vašich proruských polopravd ještě dlouho nevzpamatujeme.

Z ruské hrdosti smrdí spíše ruská hloupost a ten, kdo víc řve, nemusí mít vždycky větší pravdu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články