fb pixel Rudy Ray Moore: Životní příběh génia průměrného humoru a rapu – G.cz
Vyhledávání

Rudy Ray Moore: Životní příběh génia průměrného humoru a rapu

Zdroj: By Rohurley - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5034968

V roce 2020 se na Netflixu objevil snímek Dolemite is my name, ve kterém Eddie Murphy ztvárnil postavu černošského kontroverzního komika a herce Rudyho Ray Moora. Ten se zaměřoval primárně na černošské publikum. Jeho rýmované stand-upy, ve kterých používal spousty vulgárních výrazů, mu později vynesly titul kmotra rapu. Zde je jeho příběh.

Martin Miko
Martin Miko 25.3.2024, 16:04

Předchůdce dnešních rapperů

Rudy Ray Moore, známý také jako „Dolemite“, byl jedním z nejkontroverznějších komiků své doby. Narodil se 17. března 1927 ve Fort Smith, Arkansas a zemřel 19. října 2008 v Los Angeles, Kalifornie. Během svého života se Moore stal jedním z nejvýznamnějších a nejoblíbenějších komiků, kteří se specializovali na humor s nízkými nároky.

Moore se narodil do chudé rodiny a vyrůstal v prostředí, které bylo ovlivněno segregací a rasismem. V mládí se přestěhoval do Clevelandu, Ohio, kde začal svou kariéru jako zpěvák a tanečník v místních klubech. Později přesídlil do Kalifornie, kde se stal vedoucí osobností klubu „The Total Experience“, který byl centrem pro afroamerickou kulturu v Los Angeles.

Moore se však nejvíce proslavil jako komik. Jeho styl humoru byl ovlivněn složitou životní cestou a zkušenostmi, které získal v ghettu. Jeho pořady byly plné sprostých výrazů, vtipů o pohlavním styku a násilí, což ho často dostávalo do konfliktů s konzervativními částmi společnosti. Nicméně, díky svému jedinečnému stylu se Moore stal oblíbenou osobností mezi afroamerickou komunitou a jeho pořady byly často vyprodané.

Moore se také věnoval filmové kariéře. V roce 1975 produkoval a hrál hlavní roli ve svém prvním filmu „Dolemite“. Film se stal kultovním hitem a vynesl Mooreovi celostátní popularitu. Následovaly další filmy, jako například „The Human Tornado“ a „Petey Wheatstraw: The Devil's Son-In-Law“. A znovu se nejednalo o nic náročného pro publikum.

Mooreovy pořady a filmy se staly inspirací pro další afroamerické komiky, jako byli Eddie Murphy a Richard Pryor. Jeho odkaz na komediální scénu byl obrovský a jeho přínos pro afroamerickou kulturu nemůže být přehlédnut.

Mooreův život byl plný výzev a překážek, ale díky svému talentu, tvrdé práci a neústupnosti se stal jedním z nejvýznamnějších komiků své doby. Jeho odkaz žije dál i po smrti.

Pro mnoho pozdějších rapových hvězd byl obrovským vzorem a ikonou. „Bez Rudyho Ray Moorea by nebyl žádný Snoop Dogg, a to je pravda,“ prohlásil v jednom rozhovoru slavný rapper.

Zdroje informací:

https://en.wikipedia.org/wiki/Rudy_Ray_Moore

https://www.biography.com/actors/who-was-rudy-ray-moore-godfather-of-rap-dolemite

https://www.rottentomatoes.com/celebrity/rudy_ray_moore

https://www.blackpast.org/african-american-history/people-african-american-history/rudy-ray-moore-1927-2008/

Podobné články

Doporučujeme

Další články