fb pixel Rubikova kostka byla nejprodávanějším produktem na Zemi: Populární hlavolam vynalezl maďarský architekt Ernő Rubik – G.cz
Vyhledávání

Rubikova kostka byla nejprodávanějším produktem na Zemi: Populární hlavolam vynalezl maďarský architekt Ernő Rubik

Zdroj: Jaan Künnap - Jaan Künnap, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39687632

Rubikova kostka je jedním z nejpopulárnějších a nejrozšířenějších mechanických hlavolamů na světě. V současnosti již existuje v mnoha různých obměnách. Tím původním formátem však byla kostka 3×3×3, která dosáhla vrcholu popularity v 70. a 80. letech minulého století. Jednalo se tehdy dokonce o nejprodávanější produkt na Zemi. Legendární hlavolam vynalezl maďarský architekt Ernő Rubik 19. května roku 1974, před 48 lety.

Jan Fiedler
Jan Fiedler Aktualizováno 19.5.2022, 11:09

Rubikova kostka

Rubikova kostka je pravděpodobně tím nejpopulárnějším mechanickým hlavolamem na světě. V původní a nejběžnější podobě se jedná o kostku 3×3×3 složenou z dalších dílčích barevných krychliček. Úkolem je rotacemi uspořádat dílčí krychličky tak, aby každá strana celého tělesa (velké krychle) byla „obarvena“ jednou barvou.

Jak už bylo řečeno, nejběžnějším typem kostky je model 3×3×3, který je složen z 26 dílčích krychlí. Každá z krychliček je pak nositelem buďto jedné, dvou nebo tří jednobarevných nálepek, podle toho, kde se nachází – rohová krychle má například nálepky tři, středová krychle pouze jednu.

V současnosti již existuje obrovské množství upravených podob původní Rubikovy kostky. Setkat se lze například s Rubikovkou 2×2×2, 4×4×4, 5×5×5 nebo dokonce s modely 17×17×17 či 22×22×22. Existuje ale například i hlavolam s názvem Rubik 360, který má tvar koule s několika výčnělky.

Ernő Rubik

Ernő Rubik se narodil 13. července roku 1944 v Budapešti. Jedná se o maďarského sochaře, vynálezce a profesora architektury. V letech 1971 až 1975, kdy také vynalezl onen proslulý hlavolam, pracoval jako profesor na budapešťské univerzitě aplikovaného umění. Pro své žáky při hodinách matematiky místo rovnic a úloh často vymýšlel a vyráběl hlavolamy, které jim dával k řešení – ukázalo se, že se jedná o účinnou a osvědčenou techniku vyučování.

Svůj nejslavnější vynález, Rubikovu kostku, vynalezl 19. května roku 1974. Patentovat si ji nechal 30. ledna roku 1975. Když byl dotázán, jak vlastně Rubikovu kostku vymyslel, odpověděl, že se snažil vymyslet dobrý úkol pro své studenty.

První kostku, na níž pracoval, vyrobil ze dřeva a gumiček. Dřevo bylo dostupným materiálem, které zvládal sám opracovat a nepotřeboval k tomu sofistikované stroje. Gumičky pak držely celou kostku pohromadě. Studenti hlavolam velice ocenili, a tak se Rubik rozhodl si hlavolam patentovat a zasadit se o jeho masovou výrobu. Nakonec se mu podařilo najít menší společnost vyrábějící šachové figurky, jež se do výroby kostky pustila. Tehdy se však ještě nejednalo o Rubikovu kostku – původní název zněl „Magická kostka“.

Rubikova kostka se během šesti let stala rozšířenou a masově prodávanou „hračkou“. Dokonce i několikrát zvítězila v soutěži „Hračka roku“ a stala se jakýmsi symbolem hraček a hlavolamů osmdesátých let. Již na počátku 21. století bylo prodáno přes 350 milionů Rubikových kostek, což z hlavolamu dělá jednu z nejprodávanějších hraček všech dob.

Rekordy

V současnosti však Rubikova kostka už není jen pouhou zábavou a obyčejným hlavolamem. Ve světě se pořádají stovky soutěží, kde účastníci usilují o vytvoření nových rekordů. Většinou se jedná o rychlostní soutěže, kde je cílem složit Rubikovu kostku v co nejkratším čase. Nejrychleji složil klasickou Rubikovu kostku Du Yusheng z Číny, kterému se povedlo hlavolam dokončit za 3,47 sekundy. Běžný rekordní čas se pak pohybuje kolem 5,5 sekund.

Rekordů ovšem existuje nespočet. Je ustanoven rekord ve složení Rubikovy kostky jednou rukou, složení nohama, složení poslepu nebo třeba „složení strojem“. V tomto případě jde o vytvoření stroje, jenž se pokusí složit kostku co nejrychleji. V současnosti drží rekord robot vytvořený Benem Katzem a Jaredem Di Carlo, kterému se to povedlo za 0,38 sekundy.

Existuje také spousta bizarních rekordů, jako například složení Rubikovy kostky vidličkou a nožem, složení za volného pádu, složení kostky poslepu za jízdy na kole pozpátku nebo třeba složení deseti kostek na jeden nádech pod vodou.

Podobné články

Doporučujeme

Další články