fb pixel Rozmary diktátorů aneb Jak Pol Pot přejmenoval Kambodžu na Demokratickou Kampučii a legalizoval komunistickou vládu – G.cz
Vyhledávání

Rozmary diktátorů aneb Jak Pol Pot přejmenoval Kambodžu na Demokratickou Kampučii a legalizoval komunistickou vládu

Zdroj: Neznámý autor - postcard, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40015203

5. ledna roku 1976 vyhlásil vůdce Rudých Khmerů Pol Pot novou ústavu, která nejenže legalizovala komunistickou vládu, ale rovněž změnila název země z původního „Kambodža“ na „Demokratická Kampučia“. Během následujících tří let měl Pol Potův brutální režim na svědomí přibližně 2 miliony mrtvých Kambodžanů.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 5.1.2024, 09:58

Ke komunismu přes Paříž

Pol Pot, který se narodil jako Saloth Sar v roce 1925 v relativně dobře situované kambodžské rodině, se zapojil do komunistického hnutí jako mladý muž studující v Paříži. Po návratu domů do Kambodže, která získala nezávislost na Francii v roce 1954, prošel řadami malé undergroundové komunistické strany ve své vlasti.

Pod vlivem čínského Mao Ce-tunga stál Pol Pot, známý také jako Bratr číslo jedna, v polovině 60. let v čele kambodžského komunistického hnutí a žil v odlehlé části země se skupinou příznivců.

Teror a genocida

Kambodžský vládce, princ Norodom Sihanuk, byl v roce 1970 svržen proamerickým pučem a Rudí Khmerové s počáteční pomocí vietnamských komunistů vedli občanskou válku proti nové vládě Lon Nola. Současně USA zahájily bombardovací kampaň a vyslaly do Kambodže vojáky, aby pronásledovali severovietnamské komunistické jednotky, které tam operovaly.

V dubnu 1975, po pěti letech bojů, se Pol Potovi partyzáni chopili moci v kambodžském hlavním městě Phnom Pehn. Mnozí z dvou milionů obyvatel města, vyčerpaných dlouholetým konfliktem, zpočátku vítali Rudé Khmery jako osvoboditele, kteří přinesou sociální revoluci. Místo toho se Pol Potův neúspěšný pokus o vybudování agrární utopie založené na rolnících změnil v noční můru teroru a genocidy.

Kambodžané byli vyhnáni na venkov, aby pracovali v komunách, každý, kdo měl vzdělání nebo majetek, byl zabit a školy, noviny, nemocnice, kultura, náboženství a soukromé vlastnictví byly zrušeny. Desetitisíce Kambodžanů zemřely hlady a nespočet dalších podlehlo nemocem a nuceným pracím nebo bylo zavražděno.

Dožití v džungli

V prosinci 1978 po střetech o území vtrhl do Kambodže Vietnam. Pol Pot uprchl do Thajska a téměř dvě desetiletí se skrýval v džungli a v táborech na severu Kambodže pod ochranou partyzánů a thajské armády.

V roce 1997 byl Pol Pot po vnitřním boji o moc zatčen členy své vlastní strany na základě obvinění ze zrady. Zemřel přirozenou smrtí 15. dubna roku 1998, aniž by musel čelit jakékoliv spravedlnosti za své zločiny.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články