Ronald Reagan a Hvězdné války – vraťte mi hrdinu!

Obrázek uživatele Ivan Brezina
07.3.2016, 10:03

Zloduch Calvera se Sedmi statečným nesmí vzdát sám!

Vždycky jsem obdivoval někdejšího amerického prezidenta Ronalda Reagana. V březnu 1983 totiž přišel s projektem takzvané Strategické obranné iniciativy (SDI), překřtěné na „Hvězdné války“. V zásadě šlo o přenesení závodů ve zbrojení, které tehdy USA vedly se Sovětským svazem, i do vesmíru. Kreml na to Reaganovi skočil a začal usilovně vyvíjet bojové družice, jenže sovětská ekonomika už v té době jela nadoraz. Tohle pro ni byla poslední kapka.

Reaganovy Hvězdné války Sověty tak hospodářsky vyčerpaly, že se moskevská Říše zla postupně rozpadla. Tehdy se říkalo, že Reagan „uzbrojil Rusáky k smrti“. Jen díky americkému prezidentovi se tak prý z područí komunistů dostalo v listopadu 1989 i Československo. Reagan pro nás byl prostě hrdina první třídy.

Teď se ale ukazuje, že to možná bylo jinak. Sověti prý přenesli válečné přípravy do vesmíru i bez Reagana a „uzbrojili se k smrti“ sami. Viz tenhle skvělý článek Pavla Toufara na iDnesu.

Takže jsem asi přišel o hrdinu, což je škoda. Cítím se podobně okradený o zápletku, jako kdyby se zloduch Calvera vzdal Sedmi statečným bez jediného výstřelu hned na začátku slavného Sturgesova filmu.

Dobro má v lítém a krvavém boji slavně zvítězit nad zlem, a ne že se pitomé a neschopné zlo zničí samo...

A TADY si přečtěte, že nejen MF Dnes, ale i jiné noviny umřely na gauči.


Komentáře

Podobné články