Roky hlídal klidné dětské sny, v soukromí se trápil: Hlas skřítka Hajaji Vlastimil Brodský skončil sebevraždou – G.cz
Vyhledávání

Roky hlídal klidné dětské sny, v soukromí se trápil: Hlas skřítka Hajaji Vlastimil Brodský skončil sebevraždou

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Pohádkový dědeček, představitel králů a dokonce i císaře Svaté říše římské, ale také proutník a muž, který těžké deprese celý život skrýval za suchý černý humor. Vlastimil Brodský patří k nejlegendárnějším českým hercům a nebýt jedné osudové nemocniční návštěvy, možná, možná by dnes slavil 99. narozeniny.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 15.12.2019, 07:53

Stepař Bróďa

Vlastimil Brodský se narodil 15. prosince 1920 a ačkoliv jeho rodiče byli nadšenými ochotnickými divadelníky, malý Vlastík k herectví moc netíhl. Obdivoval Freda Astaira a tanec, to byla pro něj ta pravá vášeň. Jen, co pořádně ovládal nohy, přihlásil se na step a nakonec se v něm tak zdokonalil, že jej sám vyučoval a chtěl se mu věnovat i profesionálně. Dostal se do herecké školy vedené při slavném divadle D40. Tam se setkal s jeho šéfem, legendárním E. F. Burianem, který ho přesvědčil, že má velké herecké nadání a je dokonalý pro tragikomické role. Proto se Brodský nakonec vydal touto cestou.

Divadlo miloval a za války dokonce pomáhal zakládat a provozovat pololegální Větrník. Od roku 1946 se ale pravidelně začal objevovat na stříbrném plátně. Za jeho nejzásadnější role můžeme považovat ředitele v pohádce Ať žijí duchové!, krále z pohádkového seriálu Arabela anebo ztvárnění císaře Karla IV. v muzikálu Noc na Karlštejně. Mezinárodního věhlasu dosáhl, když jako jediný český herec obdržel cenu Berlínského mezinárodního filmového festivalu Zlatý medvěd za roli Žida Jakoba Heyma v německém filmu Jakub lhář.

Brodský se hodně realizoval i v dabingu a především v rozhlase. Děti vyrůstající v Československu od 60. let dál si jej pamatují coby hlas skřítka Hajajy, který jim každý večer na usnutí vyprávěl pohádku. Hajaja byl tak populární, že jeho příběhy vycházely i na gramofonových deskách. Brodský později namluvil také například taťku Šmoulu. Pro děti byl jeho sametový hlas prostě balzámem.

Osudová návštěva

Ačkoliv se věnoval takové bohulibé činnosti a většinu kariéry bral hlavně komediální role, Brodský, kolegy a přáteli zvaný Bróďa, byl v soukromí dost ztrápený. Celý život trpěl depresemi a často propadal smutným náladám. Jeho životní partnerky to s ním tím pádem neměly lehké. Jeho první manželka, tanečnice Bíba Křepelková, ho vyrazila poté, co mu přišla na nevěru. A ta druhá osudová, krásná Jana Brejchová, zase prý nemohla vystát jeho nálady. Přesto s ním vydržela nejdéle, celých 17 let, a jako s jediným ze svých čtyř manželů si s ním pořídila dítě, dceru Terezu. Nakonec ho opustila kvůli Jaromíru Hanzlíkovi.

Podle známých Brodský tak nějak celý život mluvil o smrti, vždy to ale maskoval černým humorem a přímo umírání se vyloženě bál. Osudovým se mu stalo jaro 2002 a jedna nemocniční návštěva. Jeho dlouholetá kamarádka Stella Zázvorková ho vzala za jejich společným kolegou, hercem Miroslavem Horníčkem, který byl po mozkové příhodě. "Posadili nám ho, ale bylo to zbytečné. S těma vyhaslýma očima to už nebyl on," vzpomínala kdysi herečka.

Podle Zázvorkové Brodského naprosto vykolejilo vidět kamaráda v takovém stavu, kdy už nevěděl o světě. Dva týdny na to herečka slavila osmdesátiny a měla hned dvě oslavy. Brodský se ani na jedné neukázal a posléze jí poslal dopise, kde se jí omlouval s tím, že není ve stavu, kdy by zvládal velkou společnost lidí. O další týden později, 20. dubna 2002, spáchal sebevraždu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články