Rok od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky: 4 podezřelí, 1 kontroverzní hulvát a nic z toho

Obrázek uživatele arian.ebrahimi
Aktualizováno: 14.03.2019, 16:49

Je to skoro rok, co Slovenskem otřásla vražda mladého investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Po dlouhém vyšetřování nemá slovenská policie stále jasno, kdo přesně za dvojnásobnou vraždou stojí. Loni na podzim však bylo zadrženo několik podezřelých. Co jsou tihle lidé zač? Mají hrůzný čin opravdu na svědomí?

Stopy vedou ke kontroverznímu podnikateli

Investigativní novinář Kuciak serveru Aktuality.sk byl spolu se snoubenkou zastřelen loni v únoru ve svém domě ve vesnici Velká Mača. V kaluži krve je o několik dnů později nalezla rodina. Kušnírová byla zastřelena jedním výstřelem do hlavy, Kuciak dvěma zásahy do srdce.

Policie z dvojnásobné vraždy doposud obvinila čtyři osoby. V médiích se spekuluje, že objednavatelem vraždy měl být kontroverzní podnikatel Marián Kočner, který Kuciakovi po telefonu vyhrožoval v souvislosti s články, které novinář před svým zavražděním publikoval. Posledním článkem vydaným za jeho života byl právě text o Kočnerovi, který je od června loňského roku ve vazbě kvůli jinému případu týkajícího se falšování směnek, k obviněným v případu vraždy Kuciaka se přidal až 14. března 2019. Novinář na Kočnera dokonce podal trestní oznámení, které policie ale nakonec smetla ze stolu a po vraždě byla za tento krok vydatně kritizována.

Kontroverzní podnikatel se dostal do povědomí slovenské veřejnosti v roce 1998, kdy se neúspěšně pokoušel převzít televizní stanici Markíza za pomoci právníků ze své bezpečností služby. Kromě toho se měl Kočner podílet na praní špinavých peněz při podezřelém odkupu pozemků u Žiliny, které měl poté výhodně prodat státu zpět, aby na nich mohl vyrůst závod společnosti Kia. A v roce 1996 byl jedním z podezřelých v kauze finančního podvodu vůči firmě Technopolu – vyšetřování bylo zastaveno amnestií prezidenta Michala Kováče. Nicméně z vraždy Kuciaka Kočner zatím obviněný není.

Údajná tlumočnice měla vraždu objednat

Jedním ze čtveřice obviněných je Alena Zs., která měla pracovat jako tlumočnice italštiny právě pro Mariána Kočnera - asociace slovenských překladatelů toto tvrzení však odmítla. Právě čtyřicetiletá žena měla přímo objednat Kuciakovu vraždu – mimo jiné je Kočner kmotrem jejího dítěte, což ale obviněná popřela. Podle vyšetřovatelů je možné, že Alena je pouhým prostředníkem.

Obviněný označil Kočnera za objednavatele vraždy

Dále policie obvinila i bývalého policejního vyšetřovatele Tomáše Sz., který měl být vrahem obou zavražděných a také jeho bratrance Miroslava M., který měl být řidičem. Sám Tomáš Sz. nebyl nikdy předtím potrestán, či stíhán a od policie odešel na vlastní žádost.

Posledním obviněným je Zoltán A., který měl podle vyšetřujících orgánů zprostředkovat vraždu Kuciaka a jeho snoubenky. Zoltán je podle zpráv serveru Aktuality.sk obviněný za neodvádění daní a pojistného. Kromě toho má i další finanční problémy – prý měl Aleně Zs. dlužit přes 20 tisíc eur (514 tisíc Kč). Dle poslední zpráv Zoltán spolupracuje s policií a právě on měl za objednavatele vraždy označit Kočnera.

Zdá se, že policii čeká s vyšetřováním případu ještě hodně práce. Můžeme jen doufat, že se vyšetřovatelům podaří případ spolehlivě vyřešit.

A tady si připomeňte 6 zapomenutých kauz bývalého hejtmana Michala Haška.


Komentáře

Doporučeno pro vás