fb pixel Ročně sveze 600 milionů lidí a Brňáci ho Pražakům závidí: 10 zajímavostí o metru – G.cz
Vyhledávání

Ročně sveze 600 milionů lidí a Brňáci ho Pražakům závidí: 10 zajímavostí o metru

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Metro v Praze bylo sice otevřeno už v roce 1974, avšak stanice Jiřího z Poděbrad, Flora a Želivského se zprovoznění dočkaly až o 6 let později. Od té doby vozí davy lidí do práce, do školy a zase zpátky. Co o způsobu dopravy, bez kterého bychom se v české metropoli neobešli, nevíte?

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 9.5.2022, 14:16

Bez podzemky ani ránu

V roce 1974 byl otevřen nejstarší úsek linky C i celého pražského metra, který se začal budovat v lednu 1966. Po dlouhých a náročných pracích se nakonec lidé 9. května dočkali. Na designu interiéru trasy C se nejvíce podílel český typograf Jiří Rahouský, který byl zároveň autorem dopravního informačního systému, jenž v tehdejší Evropě neměl konkurenci.

Ročně se metrem v Praze sveze 600 milionů lidí, což dělá asi 1,6 milionu cestujících na každou linku denně. Zajímavé, že? Metro je neoddělitelnou součástí běžného života Pražáků i všech, kteří sem dojíždí za prací. Zároveň v sobě skrývá mnoho dalších faktů a kuriozit, o kterých jste zaručeně neměli ani páru. V následující galerii se dozvíte víc, než si myslíte.

A zde je zaručený vánoční Dádaismus v praxi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články