fb pixel Robina Williamse ze závislosti na kokainu vytáhla smrt kolegy. Slavného komika ale nakonec zabila deprese – G.cz
Vyhledávání

Robina Williamse ze závislosti na kokainu vytáhla smrt kolegy. Slavného komika ale nakonec zabila deprese

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Zábavný Džin, falešná chůva, robot, který cítí, inspirativní kantor, oscarový psychiatr - Robin Williams ztvárnil mnoho nezapomenutelných rolí, ta životní na něj ale nakonec byla trochu moc. Zbožňovaný komik trpěl neurodegenerativní chorobou, úzkostmi a depresemi a roky byl závislý na kokainu a alkoholu. Když v roce 2014 spáchal sebevraždu, byl ale úplně střízlivý.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 21.7.2020, 11:16

Truchlil i Obama

Robin Williams se narodil 21. července 1951 a opustil nás o 63 let později. Odchod to byl tragický a vyjma jeho blízkých pro většinu lidí také nečekaný. O to dojemnější pak byly celosvětově probíhající pocty a kondolence - hold geniálnímu komikovi chtěl vzdát kde kdo a bylo to naprosto na místě. Williamsova životní cesta byla plná karambolů a překážek, kterým se ale vždy snažil vyhnout. Tu úspěšně, tu méně úspěšně. Ač hollywoodská star, byl to nakonec také jenom člověk a dlouholetý boj nakonec rozhodně nevzdal jen tak.

Když byl Williams mladý a začínající komik, hodně se kamarádil s Johnem Belushim. Ten spolu s Danem Aykroydem a pár dalšími zakládal dnes populární pořad Saturday Night Live. Belushi byl genius, bohužel byl ale také silně závislý na kokainu. Ze SNL ho kvůli tomu několikrát vyhodili, ale pokaždé ho zase vzali zpátky. Když měl jasnou mysl, byl Belushi boží. Ale když ne... Williams s ním docela často pařil, pak ale přišla osudná noc v květnu 1982, která vše změnila. Belushi si na mejdanu večer předtím (a toho večírku se účastnil i Williams) dal tzv. speedball, což je kombinace heroinu a kokainu vstřelná rovnou do žíly. Belushiho organismsu to neustál a druhý den ho našli mrtvého.

Smrt kolegy a kamaráda v kombinaci s narozením syna Zaka Williamse probrala z diskotéky, doslova. Sám to v následujících letech několikrát zdůrazňoval. Bez drog ale komik začal upadat do depresí. Rozjely se u něj silné úzkosti, se kterými se pak potýkal už po zbytek života. Život mu zachránil až sport, především cyklistika, které se sám věnoval, ale zároveň třeba jezdil živě sledovat Tour de France jako fanoušek. Ne nadaramo se říká, že závisláci, kteří se snaží vystřízlivět, jen vytlučou jednu drogu jinou.

Kromě kokainu měl nicméně Williams vždy problém i s alkoholem, a zatímco k tvrdým drogám už se nevrátil, stát se úplným abstinentem nikdy nedokázal. Ani jedno z toho se ale nestalo jeho finální metlou. Tou byly zmiňované psychické problémy v kombinaci se špatnou diagnózou - v roce 2013 lékaři herci sdělili, že má Parkinsonovu chorobu. Mezi její projevy u něj patřily návaly strachu, lehký třes v rukou, nespavost a migrény. Až později se ukázalo, že ve skutečnosti Williams trpí intenzivní neurodegenerativní chorobou zvanou demence s Lewyho tělísky. Williamsova manželka po smrti muže promluvila o tom, že poslední rok Robinova života byl pro ně oba extrémně náročný. Nemoc si rychle a tvrdě vybírala svou daň a nakonec byla silnější než Williams. Herec spáchal sebevraždu oběšením 11. srpna 2014 a pitva ukázala, že v sobě neměl ani alkohol, ani drogy. Už prostě jen nemohl dál.

Když zpráva o smrti zbožňovaného komedianta obletěla svět, zasáhla snad úplně všechny. "Působil jako mimozemšťan, ale nakonec se dokázal lidských duší dotknout v každém ohledu. Dokázal nás rozesmát, dokázal nás rozplakat. Svůj neskutečný talent nabízel jako dar zadarmo a štědře a těšil jím všechny od našich vojáků v zámoří až po lidi na ulici u nás doma," vyjádřil tehdy soustrast Williamsově rodině Barack Obama. Lidé spontánně nanosili věnce před dům v San Franciscu, kde se natáčel Táta v sukni. Sociální sítě zaplavily fotografie přehrávající kultovní závěrečnou scénu ze Společenstva mrtvých básníků. Do Public Garden v Bostonu, kde se odehrává kus Dobrého Willa Huntinga, umístili památeční lavičku. A dva roky po Williamsově smrti po něm byl pojmenován i jeden z tunelů u Golden Gate Bridge, je vymalovaný duhově.

Robin Williams 10x jinak

Navzdory hrbolaté životní cestě a tragickému konci - nebo možná právě proto, s čím se potýkal v soukromí - zůstává Williams jedním z nejlepších filmových komiků vůbec. Desítky rolí, které ztvárnil, jsou pokladem, který si musíme hýčkat. Koneckonců, byl to přímo on, kdo řekl: "Myslím, že ti nejsmutnější lidé se vždycky nejvíc snaží ostatní rozesmát, protože vědí, jaké to je, když je někdo úplně na dně a nechtějí, aby se tak cítili i jejich blízcí."

Jeho první větší filmovou rolí byl Pepek námořník ve stejnojmenném snímku z roku 1980. Na opravdový úspěch ale čekal dalších 7 let - tehdy ho režisér Berry Levinson obsadil do komedie Dobré ráno, Vietname. Williams tu hraje DJe armádního rozhlasu. Z filmu se stal hit a Williams za něj byl nominován na Oscara. Rovněž ho to vystřelilo mezi nejžádanější herce Hollywoodu -a pak už to šlo ráz na ráz. Další oscarovou nominaci dostal za part inspirativního kantora v dojemném filmu, který by měl v dospívání vidět snad úplně každý - v již zmiňované Společnosti mrtvých básníků. Vytouženou zlatou sošku nakonec získal za cenami celkově ověnčené drama Dobrý Will Hunting.

Vynikající byl jako bezdomovec v Gilliamově Králi rybáři, ikonický coby hlas modrého Džina v Disneyho Aladinovi. Zvládal ale i seriózní role, důkazem budiž manipulativní spisovatel v thrilleru Christophera Nolana Insomnia. Mnoho z nás si ho z dětství pamatuje jako Mrs. Doubtfire, zahrál i androida Andrewa nebo kluka, kterého spolkne hra Jumanji - mimochodem, Williams byl v soukromí velký fanoušek deskových i počítačových her. Ostatně, jeho nejstarší dcera Zelda se nejmenuje Zelda jen tak pro nic za nic...

Podobné články

Doporučujeme

Další články