fb pixel Říjnová porce adrenalinu: vylezte na Velkého zvoníka – G.cz
Vyhledávání

Říjnová porce adrenalinu: vylezte na Velkého zvoníka

Nejvyšší rakouský vrchol Grossglockner (3798 m) nabízí jeden z nejhezčích alpských výstupů. Právě teď na podzim, kdy je vzduch křišťálově čistý. Tak na co ještě čekáte?

Ivan Brezina
Ivan Brezina 11.10.2018, 12:27

Majestátní skalní pyramida v horském systému Vysokých Taur na hranici spolkových zemí Korutany a Tyrolsko připomíná zvon. Odtud pochází i její název. První výstup na nejvyšší vrchol rakouska se konal v červenci 1800. Kdy sem poprvé vylezete vy?

Grossglockner je velmi populárním vrcholem a ročně na něj vystoupí více než 5000 turistů a horolezů. Na vrchol vede nejméně šest výstupových tras různé obtížnosti a s různým podílem skalního lezení a pohybu po ledovci.

Méně zkušení turisté nejčastěji volí „normálku“ Alter Kalser Weg z jihu přes chatu Stüdlhütte. Ale pozor, ani tady nejde o žádný „choďák“ vhodný pro začátečníky. Pokud jste podobný výstup nikdy nepodnikli, doporučuju najmout si horského vůdce (třeba na www.osttirol.com). Riziko tím snížíte na minimum, víc si to užijete a navíc nebudete muset řešit technické vybavení. Vůdce se postará o vše včetně vašeho bezpečí.

Po stopách krajana

Fyzicky a technicky vysoce zdatní borci celou akci zvládnou za den (včetně sestupu cca 13 hodin, převýšení 1879 m). Lepší je ale rozložit ji na dva dny s aklimatizačním přespáním v chatě Stüdlhütte (2801 m). Od parkoviště v nejvyšším bodě horské silnice u chaty Lucknerhaus (1918 m) je to sem asi tři hodiny.

Zajímavostí je, že původní chatu v roce 1868 postavil pražský rodák Johann Stüdl, zakladatel pražské pobočky horského spolku Deutsche Alpen­verein (dnešní podoba chaty pochází z roku 1996). Ale pozor – v sezoně tu bývá plno, takže je třeba si ubytování rezervovat předem (www.stuedlhuette.info). A nebo si prostě vezměte stan či bivakovací výbavu.

Budík si nařiďte na pátou ráno a nejpozději v šest vyrazte od chaty k ledovci Ködnitz Kees. Na jeho okraji si nasaďte mačky a navažte se na lano, protože tu hrozí pád do trhlin. V létě ledovec taje, takže se místy můžete brodit vodou. Stále strmější cesta vede pod skalní hřeben (3252 m), po kterém se vine ferrata obtížnosti C. Prostě se cvaknete na ocelové lano a užijete si bezpečný výstup k chatě Erzherzog–Johann Hütte (3454 m). Téhle nejvýše položené chatě v Rakousku se říká i Adlersruhe.

Na střeše Rakouska

Následuje cikcak chůze přes strmý firnový svah ledovce Hofmanns Kees. I tady přijdou ke slovu mačky, které sundáte až pod hřebenem s občasnými jisticími ocelovými tyčemi (výstup obtížnosti II.). Vede na vrchol Kleinglockner (3770 m), odkud vás čeká krátký exponovaný sestup jištěný ocelovým lanem do sedla Glocknerscharte. Tady se možná trochu zdržíte – v sezoně se tu tvoří fronty lezeckých družstev.

Strmý výstup po skále vás zavede k vrcholovému kovovému kříži, kam to od chaty Stüdlhütte trvá asi 5 hodin. Na střeše Rakouska budete odměněni fascinujícím kruhovým výhledem. Dachstein, Zugspitze, Piz Boe, Marmolada nebo Grossvenediger, to všechno je odtud jako na dlani. Zezdola by člověk snad ani nevěřil, jak jsou ty Alpy rozlehlé… Mimochodem, ten kříž byl na vrchol intalován v červenci 2000 při příležitosti dvousetletého výročí prvního výstupu. V srpnu 2010 do něj udeřil blesk a musel být opraven.

Pokud se rozhodnete pro sestup po stejné trase, k chatě Stüdlhütte jsou to asi tři hodiny a k parkovišti další dvě. Nebo se vydejte jinou často užívanou lehčí trasou přes chatu Erzherzoghütte do mamutího návštěvnického centra Kaiser Franz Josefs Höhe.

Co byste měli vědět před výstupem

Jak se tam dostat?

Autem po trase Dolní Dvořiště – Linz – Salzburg – Bischofs­hofen – Mittersill – Matrei– Kals am Grossglockner (369 km, asi 4,5 hodiny).

Kde začít výstup?

Pěšky můžete vyrazit už z Kalsu (1325 m), ale lepší je vyjet po horské silnici Kalser Glocknerstrasse až na parkoviště u chaty Lucknerhaus (1918 m, GPS 47°01‘18,8”N - 12°41‘22,3”E). Tento úsek je placený (8 eur), ale ušetří vám 600 výškových metrů.

Co vzít s sebou?

Kotníkové pohorky, membránový komplet plus zateplení, helmu, bederní a hrudní úvazek, 30 m lana, tři karabiny, tři smyčky, cepín a mačky.

Kde bydlet?

V Kalsu je řada penzionů. V sousedním městečku Matrei se nám líbilo ve stylovém hotelu Hinteregger se saunou a bazénem (www.hotelhinteregger.at). Provozuje ho rodina Hradecky, potomci českého imigranta z 19. století.

Kde se dozvědět víc?

www.osttirol.com, www.bergfuehrer-kals.at, česky včetně nákresů všech tras na www.goat.cz a také na www.tyrolsko.cz.

A tady si přečtěte o sedmi tradičních alkoholických drincích, které vás v horách nenechají zmrznout.

Podobné články

Doporučujeme

Další články