Jméno Michaila Saakašiliho vešlo v celosvětovou známost, když se v roce 2004 stal prezidentem Gruzie poté, co drtivou většinou 95 % zvítězil ve volbách. V roce 2007 pak Saakašvili za použití síly ustál pokusy o sesazení ze strany opozice, která mu vyčítala rapidní pokles životní úrovně v zemi. Rok na to byl Saakašvili opětovně zvolen, ač zdaleka ne tak přesvědčivě a krátce poté se musel potýkat s válkou v Jižní Osetii. Z funkce odešel v roce 2013 poté, co jeho strana byla ve volbách poražena a bezprostředně po skončení mandátu se i s rodinou odstěhoval do New Yorku.
Rok po Saakašviliho odchodu do USA zahájila gruzínská prokuratura jeho trestní stíhání v nepřítomnosti. Prezidentovi a jeho nejbližším spolupracovníkům je kladeno za vinu mimo jiné zneužívání pravomocí, násilné potlačení nepokojů v roce 2007, ale i podíl na záhadné smrti expremiéra Zuraba Žvaniji. Saakašvili nicméně s úřady nespolupracuje a spravedlnosti uniká, tudíž se do své rodné země nemůže vrátit, neboť by byl okamžitě zatčen. Navzdory trestnímu stíhání se v roce 2015 Saakašvili přesunul na Ukrajinu, kde se s velkou slávou stal nejprve poradcem prezidenta Petra Porošenka, obdržel ukrajinské občanství a poté byl Porošenkem dokonce jmenován gubernátorem Oděské oblasti na jihovýchodě země.
Spolupráce Saakašviliho s Porošenkem byla pochopitelná. Oba pojí nenávist k ruskému prezidentu Vladimíru Putinovi, tudíž Porošenko získal v gruzínském exprezidentovi cenného spojence. Ukrajinci je Saakašvili vnímán jako osobnost, která po ukrajinské revoluci pomáhala zemi vymanit se z ruského vlivu a naopak směřovat na Západ. Spojenectví nicméně nemělo dlouhého trvání. V listopadu loňského roku Saakašvili rezignoval na post oděského gubernátora s odůvodněním, že Porošenko kryje korupci. 26. července 2017 pak Porošenko oznámil, že Saakašviliho zbavuje ukrajinského občanství. Pro gruzínského exprezidenta, který byl v době zbavení občanství v USA, to znamená jediné. S největší pravděpodobností bude muset požádat ve Spojených státech o udělení azylu. To potvrzuje i ukrajinský poslanec Sergej Leščenko, který je členem Porošenkovy strany.
"Pokud by se Saakašvili vrátil na Ukrajinu, okamžitě by byl zadržen na letišti a neprodleně bychom ho vydali do Gruzie k trestnímu stíhání," řekl Leščenko v rozhovoru pro rádio Svobodná Evropa. Jaké důvody Petra Porošenka ke kontroverzně přijímanému kroku vedly, ukrajinský prezident neprozradil. Jedni tvrdí, že se Porošenko obává sílící popularity strany Hnutí nových sil, kterou na Ukrajině Saakašvili založil a která usiluje o předčasné volby. Bez ukrajinského občanství nyní Saakašvili stranu vést nemůže. Jiní vidí pro celou záležitost prozaičtější vysvětlení. "Vidím za tím prostý fakt, že lidé typu Sakašviliho začnou vždy časem lézt svou zaťatostí na nervy i svým dosavadním podporovatelům. Jako se mu to ostatně stalo v Gruzii, než se odtamtud musel poroučet. I u nás máme tyhle případy," komentuje situaci na Facebooku europoslanec Jan Zahradil.
Tady se můžete podívat na to, co všechno si můžete pořídit s podobiznou Vladimíra Putina.