Reportér České televize Jan Moláček "kope" do uprchlíků!

Obrázek uživatele Ivan Brezina
17.9.2015, 19:09

…respektive je protiprávně převáží, zřejmě dokonce služebním autem České televize. Což je to samé, jako kdyby do nich kopal. Lidsky je to naprosto pochopitelné, ale profesně šlápl vedle.

Maďarská televizní Petra László před pár dny kopem podrazila nohy imigrantovi, který utíkal před maďarskou policií na hraničním přechodu Rözske:

Byl z toho neuvěřitelný skandál, který několik dnů přemílala většina světových médií. Reportérka dostala okamžitou výpověď a hrozí jí až pět let vězení, a to přesto, že se veřejně omluvila a své selhání vysvětlila panikou a stresem: „Stovky migrantů prolomily policejní kordon, jeden z nich se ke mně rozběhl a já dostala strach. Pak se ve mně něco zlomilo. Myslela jsem, že na mě útočí a že se musím bránit. Když zpanikaříte, je těžké se rozhodnout správně…“

Publicista Lubomír Stejskal k tomu napsal: „Je čas pozvednout hlas a jasně říci: Problém nepředstavuje Petra László se svým stresem a panikou vyvolaným počinem. Problém představují statisíce běženců valící se do Evropy… Ano, udělala chybu. Jako novinářka měla o událostech referovat, nikoli je spoluvytvářet. To je v žurnalistice horší než zločin (řečeno ovšem ve velké nadsázce). Podkopla nohy běžícímu imigrantovi s dítětem, kterého předtím už už držel za bundu policista, ale cizinec se muži zákona vysmekl. Kameramanka ovšem zareagovala z lidského pohledu instinktivně – a pochopitelně. Chtěla pomoci policistovi své země při výkonu. Jako novinářka to dělat neměla, ale ona v té chvíli nepřestala být občankou své země…“ (viz ZDE). Co přesně udělala si prohlédněte na videu:

Zopakujme to ještě jednou: televizní reportérka chtěla pomoci policistovi své země zadržet cizince, který právě porušoval zákon a utíkal. A všimněme si paradoxu: udělala něco, co je všeobecně považováno za chvályhodný občanský postoj. Tenhle konkrétní případ se od něj liší jen v tom, že narušitel zákona byl zároveň také uprchlíkem. Jen tohle spustilo masovou hysterii, která vyvrcholila profesním zničením reportérky.

A pak se na Facebooku objeví tenhle post reportéra České televize Jana Moláčka:

Z čistě lidského hlediska mu rozumím – svézt matku v nouzi, která se s dětmi šourá pěšky, je bezesporu záslužný a šlechetný čin. Moláčkovu postu to po zásluze vyneslo neuvěřitelných 7552 lajků. Považuju za šílené, jak sprostě mu za to zároveň spousta lidí nadávala, třeba do „kokota“ a „vlastizrádce, který přispívá k vyhlazení Evropy“. „Doufám že tvoje manželka bude první, kterou ty vopice zasraný budou několik hodin znásilňovat a ty se na to budeš muset dívat,“ napsal jakýsi Zdeněk Liška. „Lituji tvoji manželku, že má za muže takového vola…“

Post uvolnil stavidla nejhorší špíně, jaká se na Facebooku vyskytuje. V hulvátském křiku přitom zanikla věcná kritika toho, co Moláček jako novinář udělal. Dopustil se úplně stejného profesního selhání, jako Petra László – jen v opačném gardu. Zatímco maďarská reportérka imigrantům podkopávala nohy, Moláček imigrantům pomáhá tím, že je vozí. A zřejmě na cestě při výkonu pracovních povinností a služebním autem České televize, protože se právě vracel z reportáže o imigrantech v Řecku.

Není jasné, kde Moláček imigranty svezl. Kdyby to ale bylo na českém území, dopustil by se tím trestného činu. Paragraf 340 trestního zákona k tomu doslova říká: „Kdo pro jiného organizuje nedovolené překročení státní hranice nebo jinému umožní či mu pomáhá nedovoleně překročit státní hranici nebo jinému po nedovoleném překročení státní hranice umožní či mu pomáhá přepravit se přes území České republiky nebo takové přepravení organizuje, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.“

Pro pověst České televize je to každopádně stejně zničující, jako kdyby Moláček dejme tomu bral úplatky za pozitivní reportáže o průmyslových koncernech (což je jen hypotetický příklad). A sám si to dobře uvědomuje, když píše, že „role novináře je jiná“. Přesně tak – aktivně se zapojit do reality, kterou má novinář pouze zobrazovat, je profesní sebevražda. Jak teď máme České televizi věřit, že její reportáže o imigrantech jsou pravdivé, nezaujaté a vyvážené?

Moláček si prostě měl vybrat – buď bude novinář, nebo se zapojí do zřejmě protiprávního transportu uprchlíků. Petra László si vybrala a zapojila se do práce policie své země. Novinářkou kvůli tomu být přestala. Moláčkovi se nic takového nejen nestane, ale ještě to všem připadá v pořádku. Jenže ono to prostě není v pořádku!

Až zase v České televizi uvidíte něco o imigrantech, mějte na paměti, že to prostě nemůžete brát vážně.

Měl by novinář pomáhat uprchlíkům?

Anketa se načítá...


Komentáře