René Higuita! Nejšílenější, nejmilovanější a nejhustější brankář všech dob! Ach, René! – G.cz
Vyhledávání

René Higuita! Nejšílenější, nejmilovanější a nejhustější brankář všech dob! Ach, René!

Přemysl Černík
Přemysl Černík 2.7.2014, 22:00

Kolumbie byla loni aspoň ze začátku jedním z největších překvapení na fotbalovém MS a parádní výkony předváděl i její brankář David Ospina. Nikdo však již asi nikdy nepobaví fanoušky tak jako jeho legendární předchůdce René „El Loco“ Higuita.

higuita René Higuita (soachailustrada.com) Pokud fotbaloví trenéři něco opravdu „milují", pak je to zbytečné a nekonstruktivní riskování. Fotbal je čím dál tím více business, ve kterém je třeba vítězit za každou cenu a přestože latinskoameričtí fanoušci neradi vidí příliš taktikou svázané výkony, pro hráče, jakým byl Higuita – přezdívaný „blázen" či „mistr nepředvídatelného", již se v profesionální kopané hledá místo jen stěží.

scor Higuita a jeho škorpióní kop (http://www.altemagazine.com) Brankáři, kterým občas rupne v bedně a vydají se na steč soupeřovy branky, byli vždycky pořádně pálivým fotbalovým kořením, které zvedalo fanoušky ze sedadel. Maličký Mexičan Jorge Campos občas nastupoval i v útoku, Paraguayec José Luis Chilavert kopal penalty a přímé kopy nejen skvěle zneškodňoval, ale i proměňoval (a skrze svou obrovskou popularitu ke všemu kandidoval na prezidenta) a Brazilec Rogério Ceni se dokonce drží v první pětce historických tabulek, co se gólů vstřelených z přímých kopů týče. Všichni tito gólmani však primárně využívali svou nadprůměrnou kopací techniku a posléze zase rychle mazali zpět na své místo.

higuita-mila Roger Milla vs. René Higuita (lvironpigs.wordpress.com) To však rozhodně neplatilo pro René Higuitu, který se ve zbytečném vyvážení míče a kličkování, často až za vlastní polovinou, vyloženě vyžíval. Na MS 1990 v Itálii jej při jednom takovém výletu obral Kamerunec Roger Milla, který následně pádil 30 metrů vstříc prázdné brance a poslal Kolumbii ze šampionátu domů. V USA v roce 1994 si Higuita nezahrál, protože seděl ve vězení poté, co za úplatu dělal poslíčka s výkupným drogovému baronovi Carlosi Molinovi, kterému jeho proslulejší kolega Pablo Escobar unesl dceru. Escobar těsně po MS nechal zabít svého jmenovce – obránce Andrése, který si dal vlastní gól v zápase s USA. O rok později Higuita neprošel dopingovým testem na kokain, takže málokoho překvapí, že jedním z jeho nejlepších přátel je kdo jiný než Diego Maradona. Aktivní kariéru ukončil až před čtyřmi lety ve úctyhodném věku 43 let.

Zde je takový menší sestřih Higuitových fotbalových výstřelků (včetně klasického „škorpióního kopu“). Posuďte sami – tohle již dneska na trávníku jen tak neuvidíte.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články