Renáta Zajíčková a její zvláštní volební heslo: 5 rad, jak „udělat z Pětky jedničku“. Čeká nás velká přestavba Prahy

Obrázek uživatele vaclav.roman
29.06.2018, 13:04

Renáta Zajíčková se rozhodla v podzimních komunálních volbáchzabojovat o post starostky Prahy 5. A plán má smělý, chce z Pětky udělat jedničku. Metaforu volebního hesla rodačky z Vinohrad samozřejmě chápeme, přesto jsme se zamysleli, jak by to vypadalo, kdyby politička chtěla z Pětky udělat doslova Prahu 1...

Do pátého pražského obvodu spadá třeba Smíchov, Košíře, Hlubočepy, Radlice či Motol. Severní část tohoto obvodu pak sousedí s historickým jádrem Prahy, do „pětky“ patří kus Petřína i Malé Strany. Na Praze 5 je zkrátka hodně historických památek, ale pořád to není Praha 1. Jak tedy z Pětky udělat Jedničku?

1. Postavit Národní divadlo

Národní divadlo leží jen pár desítek metrů od hranice s Prahou 1. Na území Pětky mohou diváci navštívit třeba Švandovo divadlo či alternativní Divadlo Orfeus, ale to není jako jít do Národního. Za jeho návštěvou musí tramvají nebo pěšky do Jedničky. Proto by nebylo od věci zorganizovat sbírku a postavit si i zde reprezentativní budovu například Národního smíchovského divadla.

2. Chtělo by to Pražský hrad

Praha 1 je celosvětově známá díky panoramatickému pohledu na Pražský hrad. Jistě, i Praha 5 je nebývale krásná a nabízí řadu krásných míst, ale Pražský hrad tu prostě chybí. Což je na jednu stranu dobře, protože ten, kdo jej v současné době obývá, dělá spíše ostudu, než aby reprezentoval naše zájmy. Postavit Hrad by neměl být problém. Je k tomu potřeba akorát kopec, a ten mají třeba v Motole na dohled Plzeňské ulice. Byl by na území Prahy a tedy by dostal přízvisko pražský, bohužel ovšem jen s malým počátečním písmenem. Jako další možná lokalita se nabízí Děvín.

3. Chybí Václavák

Turistický ruch v Praze 5 trpí také absencí Václavského náměstí a Národního muzea, jehož budova tvoří dominantu tohoto náměstí. Pravda, v poslední době, kdy prochází rekonstrukcí, spíš jenom kulisu. Zde však Praha 5 výrazně zaspala. Dočasné uzavření Národního muzea mohla rozhodně využít, muzeum trabantů, které se nachází v Motole, však rozhodně tolik turistů nenaláká. A křižovatka na smíchovském Andělu se rušností Václaváku dost podobá.

4. Památky Starého Města

Staroměstské náměstí a vůbec Staré Město se řadí mezi nejnavštěvovanější místa Prahy. Aby ne. Je tu krásně. Historické centrum je zapsané na seznamu UNESCO. K nalezení jsou zde ty nejdůležitější památky Prahy. Právě. A co zbývá na Prahu 5? Aby se vyrovnala jedničce, musí buďto vytvořit nové památky, nebo lépe vypíchnout ty, které už na svém území má. NaPpětce stojí za návštěvu letohrádek Kinských či Malostranský hřbitov. Dále je tu třeba chrám svatého archanděla Michaela, který sem byl přenesen v roce 1929 z Podkarpatské Rusi. Opravdu. Ano, to je nápad. Případně by se dalo něco obdobně přenést z Prahy 1, kde je koncentrace památek opravdu vysoká.

5. Kde sehnat Karlův most?

Most Legií, Jiráskův most, Palackého most, Barrandovský most… mostů má zdá se Praha 5 hodně (zatím, směje se z pozvdálí Petr Dolínek), byť se rozprostírá jen na jedné straně Vltavy a stavby pod ní nespadají celé. Ještě jeden by se však hodil. Chlouba mezi všemi, ten Karlův. Mosty dokreslují malebné panorama Prahy. Lidé se díky nim dostanou z jednoho břehu na druhý, ale také se na nich rádi jen tak bezcílně procházejí a fotografují. Zkrátka pokud chce být Pětka Jedničkou, potřebuje mít Most s velkým M.

A zde se podívejte na 5 nejčastěji porušovaných slibů našich politiků.


Komentáře

Doporučeno pro vás