fb pixel Reálná mzda v Česku padá soustavně už dva roky, což je historický rekord – G.cz
Vyhledávání

Reálná mzda v Česku padá soustavně už dva roky, což je historický rekord

Předseda ODS Petr Fiala musí řešit trapasy, o které se mu postarala místopředsedkyně Udženija a předseda poslaneckého klubu Stanjura.
Zdroj: Profimedia.cz

Mzdy v Česku jsou tématem, které tuzemské zaměstnance trápí již rekordně dlouhou dobu. Nikdy nebylo tak špatně tak dlouho, popisuje situaci Lukáš Kovanda ve svém komentáři.

Martin Miko
Martin Miko 4.12.2023, 14:25

Reálná mzda v ČR klesá už dva roky

Reálná mzda se v letošním třetím čtvrtletí propadla už osmé čtvrtletí v řadě. To je suverénně nejvytrvalejší a nejsoustavnější pokles reálných mezd – a tedy životní úrovně lidí – v celé novodobé historii ČR. Dosud se reálné mzdy propadaly nejdéle čtyři čtvrtletí v řadě, a to po měnovém otřesu a následné krizi let 1997 a 1998. V letošním třetím čtvrtletí však propad reálných mezd citelně zpomalil. Meziročně vykázal úroveň minus 0,8 procent, takže se jedná vlastně o nejlepší výsledek reálných mezd, resp. jejich nejslabší meziroční pokles, za celé období od posledního čtvrtletí roku 2021. Loni ve druhém a třetím čtvrtletí se reálné mzdy propadaly i o více než deset procent.

V letošním čtvrtém kvartále, jež právě probíhá, by se vývoj reálných mezd mohl překlopit konečně do plusu, a to zejména díky stabilizované inflaci, kterou však v meziročním pohledu opticky zvedá ponížená základna loňského roku, kdy byl v posledním čtvrtletí zaveden energetický úsporný tarif. Teprve v příštím roce se tak Češi dočkají vskutku viditelnějšího a trvalejšího růstu reálné mzdy. Za celý příští rok by měl tento růst činit 3,5 procenta.

Dnes zveřejněný pokles reálných mezd je zhruba v souladu s očekáváním trhu. Z hlediska České národní banky tudíž jde o další důkaz, že tuzemská ekonomika nečelí mzdově-inflační spirále. Centrální bance by i proto nemělo nic bránit zahájit snižování úrokových sazeb už záhy, nejspíše na měnověpolitickém zasedání v únoru příštího roku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články