fb pixel Račte si vybrat: některé mimopražské akce ke 100. výročí založení naší republiky – G.cz
Vyhledávání

Račte si vybrat: některé mimopražské akce ke 100. výročí založení naší republiky

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

28. říjen je už příští neděli, proto přípravy na kulaté výročí vrcholí. Na mnoha místech naší země si připomínají události slavného roku 1918 dokonce už v těchto dnech. Nechte se inspirovat, kam ku příležitosti oslav 100. výročí založení Československa vyrazit.

Václav Roman
Václav Roman 21.10.2018, 09:29

Plzeň

V západočeské Plzni si sté výročí vzniku samostatného Československa připomenou ve sváteční den 28. října hned několika akcemi. Při oslavách vzniku republiky budou otevřeny zdejší muzea, galerie, kulturní zařízení a památky. Vstupné bude symbolických 28 korun a v některých případech to bude úplně grátis. Ve slavnostním provedení zde bude uvedena slavná opera Bedřicha Smetany Libuše.

To ale není všechno. Výročí si zde můžete připomenout už nyní. Probíhá a až do 31. října 2018 probíhat bude výstava zaměřená na životní styl a desing v pěti vybraných obdobích uplynulého století. Výstava nese název Sto let republiky očima pěti generací.

Ostrava

Bude-li toto výročí trávit v Ostravě, pak ve dnech 27. a 28. října navštivte určitě Masarykovo náměstí a Slezskoostravský hrad, kde má být nabídnut dostatek příležitostí k zamyšlení a vzpomínkám.

Teplice

V severočeských Teplicích si stoleté výročí vzniku Československa připomínají například v Regionálním muzeum, kde ve čtvrtek proběhla vernisáž výstavy Teplice za první republiky. Výstava, která potrvá až do 25. února 2019 se,znamuje prostřednictvím tematických celků s každodenním životem obyvatel Teplic mezi lety 1918-1938. K vidění jsou dvojrozměrné a trojrozměrné předměty, doplněné o krátký dobový film a časové osy.

A to není všechno. Přímo na neděli 28. října připravilo Divadlo v Pytli projekci na fasádu magistrátu, kterou doplní herci. Přijede i Tatíček Masaryk. Akce nazvaná Dějiny české kotliny by měla vypuknout po setmění.

Litoměřice

V areálu Zahrady Čech v Litoměřicích se budou konat oslavy výročí republiky od pátku 26. do neděle 28. října. Celým víkendem vás bude provázet Vladimír Hron coby T. G. Masaryk. Vstupné je zdarma.

Brno

V našem druhém největším městě bychom chtěli upozornit na výstavní cyklus Republika 100, který si vzal za cíl důstojným způsobem upozornit na významná osmičková výročí, která si v letošním roce připomínáme, především pak právě 100 let od vzniku samostatného Československa. V projektu jsou sdruženy 4 muzejní instituce Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska. Některé z konaných akcí budou mít přesah až do příštího roku, není proto třeba spěchat. Například v Muzeu města Brna si máte možnost prohlédnout, jak probíhaly před sto lety návraty našich dědů a pradědů z fronty, jak vznikaly nové státy a co vlastně v té době dělo v Brně.

A zde se podívejte na to, jak Češi i Slováci oslaví společné století v rámci národní oslavy 100 let republiky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články