fb pixel Psychotronici v Československu: využití telepatie jako zbraně ve studené válce – G.cz
Vyhledávání

Psychotronici v Československu: využití telepatie jako zbraně ve studené válce

telepatie
Zdroj: Pixabay

Československo 20. století bylo spiritismu a okultismu doslova zasvěceno. Platí to také pro obě totality. Je možná s podivem, že právě za komunismu se u nás dařilo „vědeckému“ zkoumání různých parapsychologických jevů nejvíce...

Václav Adamus
Václav Adamus 20.3.2022, 23:19

Vše začalo již za první republiky, největším tehdejším mágem byl Jan Kefer – hermetik a obnovitel teurgie. Jeho protipól byl Jiří Arvéd Smíchovský, černý mág, který byl stejně jako Kefer nesmírně vzdělaný (hovořil 11 jazyky). Své nadání však zneužíval, spolupracoval jak s gestapem, tak i s StB. Po válce nastává jakýsi posun a snaha tyto věci pochopit a popsat vědecky. Objevují se termíny parapsychologie a psychotronika.

Co je to psychotronika?

Je to ekvivalent Západem používaného termínu parapsychologie. Vymyslel jej Zdeněk Rejdák a sám psychotroniku definoval takto: „...je interdisciplinární obor studující jednak interakce mezi živými organismy a jejich vnitřním i vnějším prostředím a jednak energetické procesy za těmito interakcemi.“ Takto definoval obor psychotroniky na mezinárodní konferenci psychotroniků, která byla uspořádána roku 1973 v Praze. Koncem 60. let se stala psychotronika vědním oborem. Její konec předznamenala sametová revoluce. Náš první demokratický prezident Václav Havel však také neměl daleko k duchovnu a jeho výzkumu – udělil státní vyznamenání Stanislavu Grofovi, který proslul coby propagátor holotropního dýchání.

Robert Pavlita, zaměstnanec textilky Hořice, chtěl vytvořit takové prostředí, v němž by se již nedal pokus zpochybnit vnějším zásahem – jako u pokusů s virgulemi a proutky. Pavlita se proslavil vynálezem tzv. „biologických generátorů“ – tyto generátory měly mít schopnost přijímat, uchovávat a vysílat biologickou energii. Měly také umožňovat komunikaci dvou od sebe vzdálených osob, pomocí zaktivizování určitých nemagnetických materiálů, jako bylo dřevo či sklo. Měly mít dokonce možnost zabíjet drobný hmyz. Zde je nutno říct, že si v Americe mysleli, že jsme v této věci velice pokročili a víme víc než oni. A jelikož nejsou troškaři, pokusili se silou vůle zabít kozu. O této aféře v rámci studené války pojednává film Muži, co zírají na kozy (2009). O Pavlitu a jeho přístroj se brzy začala zajímat Státní bezpečnost, chtěla po něm, ať jí předvede, jak přístroj slouží. Pavlita souhlasil, pozvali si jej k pokusu – spolu s ním si pozvali také vědce a filmaře. Z jednoho jejich sezení vznikl přísně tajný film Na hranici skutečnosti (1967). Jedním z účastníků byl i dr. Rejdák. StB byla udivena, ale zároveň nejspíš Pavlitovi úplně nevěřila – veškeré pokusy, které s ním absolvovala zopakovala ve své vlastní tajné laboratoři. A jaký výsledek pokusy přinesly? Státní bezpečnost experiment vyhodnotila takto: Pavlita skutečně objevil určité zákonitosti v oblasti magnetismu, které vykládá existencí biomagnetického pole člověka, tzv. „biokruhu“. Veškerý výzkum ukončili sovětští odborníci (1973–74). Někteří historici se domnívají, že to bylo kvůli tomu, že jsme je předběhli. Američan Ingo Swann tvrdil, že dovede opustit své tělo a astrálně cestovat. V roce 1973 svolal seanci, na níž prohlásil, že se dostal na planetu Jupiter a popsal její prstenec. Vědci se mu tehdy vysmáli, o pár let později mu však museli dát za pravdu (v roce 1979 sonda Voyager odhalila, že má Jupiter skutečně prstenec).

Psychoenergetická laboratoř

Byla založena Františkem Kahudou v roce 1978. Kahuda prožil pestrý život – byl fyzik, pedagog a v letech 1954–1963 působil jako ministr školství. Zjevně nebyl moc oblíbený, na jednom majálesu nesli studenti transparent s heslem „Dejte nám sem Kahudu, my mu dáme na hubu!“ V rámci psychotroniky založil vlastní směr zvaný psychoenergetika. Je autorem teorie mentionů – existují základní (elementární) částice lidského myšlení, které nazval mentiony. Spolu s Kahudou pracoval v laboratoři doktor Zdeněk Rejdák, jenž později vlastnil laboratoř Výzkumné pracoviště pro psychotroniku a juvenologii. Juvenologie se zabývá prodloužením lidského života. Rejdák pracoval na přípravku (za velké podpory stárnoucích pohlavárů KSČ) k zastavení stárnutí. Nakonec z výzkumu vznikl doplněk stravy Imuregen (stále se dá koupit). Prováděli pokusy i s tzv. bilokací – osoba se měla fyzicky nacházet v jedné místnosti a zjevit se v jiné. Prý se tento experiment skutečně povedl, u osob, které se takto na chvíli objevily v jiné místnosti byl zjištěn úbytek váhy. Výzkumy skončily se sametovou revolucí...nebo ne a Česká republika má i dnes nějakou svou tajnou parapsychologickou laboratoř?

ZDROJE:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Psychoenergetická_laboratoř

https://en.wikipedia.org/wiki/Parapsychology

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bilokace

https://cs.wikipedia.org/wiki/Psychotronika

https://cs.wikipedia.org/wiki/František_Kahuda

Badatelé živě: Tajná válka psychotroniků, telepatů, bolševiků a čarodějů

Podobné články

Doporučujeme

Další články