Psí diplomacie? Jižní Korea se těší ze severokorejských štěňátek, stejně jako Kennedy ze sovětského pejska od Chruščova

Obrázek uživatele arian.ebrahimi
27.11.2018, 11:18

Na Korejském poloostrově došlo k velice milé události. Fenka Gomi, kterou daroval severokorejský diktátor Kim Čong-un svému jihokorejskému protějšku, prezidentovi Mun Če-inovi, porodila šest štěňátek. Něco podobného se již odehrálo během studené války, kdy sovětský vůdce Chruščov daroval Kennedymu jako symbol dobré vůle (vesmírné) štěňátko.

Za štěňátka mandarinky

Fenka Gomi, kterou Kim daroval jihokorejskému prezidentovi spolu s psem Songgangem, porodila celkem šest štěňátek, tři fenky a tři malé pejsky. Podle Jihokorejců musela být Gomi březí již při příjezdu do Soulu, takže se jedná o dvojnásobný dárek od severních sousedů. Jako poděkování za milou událost poslal jihokorejský prezident do Pchjongjangu armádní letadlo plné mandarinek. Život na jinak napjatém poloostrově se tak na chvíli uvolnil a rozveselil, a to vše díky několika malým pejskům.

Štěněčí diplomacie

Korea ovšem není první místo, kde se odehrál takovýto pokus o „štěněčí diplomacii“ – poprvé k takovéto události došlo před více než půlstoletím, a to přímo uprostřed studené války. Během summitu ve Vídni v roce 1961 se manželka prezidenta Johna F. Kennedyho Jacqueline zeptala sovětského vládce Nikity Chruščova, jak se má fenka Strelka, kterou Rusové několik měsíců předtím poslali do vesmíru – Strelka spolu s kolegyní Bělkou na palubě družice Korabl-Sputnik 2 byly prvními živočichy, kterým se povedlo obletět zemi a úspěšně se vrátit na Zemi (narozdíl od nebohé Lajky).

Mezi řečí vyšlo najevo, že Strelka nedávno vrhla – o několik týdnů později, v červnu 1961, obdržel Bílý dům jedno ze Strelkyních mláďat, fenku Pušinku. I přesto, že byli nejprve poradci prezidenta proti (báli se, že Sověti ukryli do psa odposlouchávací zařízení), Kennedy si zvíře ponechal – okamžitě Chruščovovi poslal děkovný dopis, jeden z mnoha, kteří si oba státníci spolu vyměnili. Kennedyho děti si psa zamilovali a tak se z ruského pejska stal nejoblíbenější obyvatel Bílého domu.

Závěr je jasný – sice spolu můžeme nesouhlasit v mnoha věcech, ba dokonce vést války, ale nakonec se stejně všichni shodneme, že milujeme psi.

A tady si prohlédněte 4 věci, které nejdou udělat z palet - tedy zatím.


Komentáře

Doporučeno pro vás