fb pixel První vyrobený tank v historii: Britský Little Willie byl pomalý, neohrabaný a zasekával se v zákopech – G.cz
Vyhledávání

První vyrobený tank v historii: Britský Little Willie byl pomalý, neohrabaný a zasekával se v zákopech

Zdroj: Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39781046

Psalo se 6. září roku 1915, když z montážní linky v Anglii vyjel prototyp prvního tanku přezdívaný Little Willie. Little Willie nebyl ani zdaleka úspěšným výrobkem ze dne na den. Vážil 14 tun, často uvízl v zákopech a plazil se po nerovném terénu rychlostí pouhé dvě míle za hodinu. Původní prototyp byl ovšem vylepšen a tanky nakonec předefinovaly vojenská bojiště.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 8.9.2023, 09:25

Výroba

Britové vyvinuli tank jako reakci na zákopovou válku v první světové válce. V roce 1914 se plukovník britské armády Ernest Swinton a William Hankey, tajemník Výboru pro imperiální obranu, zasadili o myšlenku obrněného vozidla s pásy, které by dokázalo prorazit nepřátelské linie a překonat ta nejobtížněji překročitelná území.

Tito muži se obrátili na britského ministra námořnictva Winstona Churchilla, který koncepci „pozemního člunu“ uvěřil a zorganizoval Výbor pro pozemní lodě, aby zahájil vývoj prototypu. Aby byl projekt utajen před nepřáteli, bylo výrobním dělníkům údajně řečeno, že vozidla, která stavějí, budou sloužit k přepravě vody na bitevním poli (podle alternativních teorií připomínaly pláště nových vozidel vodní nádrže – water tanks).

Little Willie

Ať tak či onak, nová vozidla byla dodávána v bednách s nápisem „tank“ a název se nakonec vžil. První prototyp tanku Little Willie byl představen v září 1915.

Po jeho neuspokojivých výkonech, kdy byl pomalý, přehříval se a nemohl překonávat zákopy, byl vyroben druhý prototyp, známý jako „Big Willie“. V roce 1916 bylo toto obrněné vozidlo považováno za připravené k boji a 15. září téhož roku debutovalo v první bitvě na Sommě u Courcelette ve Francii.

Mark I

Tato první série tanků, známá jako Mark I, byla hlučná a těžkopádná a na bojišti trpěla mechanickými poruchami, nicméně lidé si uvědomili potenciál tanku. Byly provedeny další konstrukční úpravy a v bitvě u Cambrai v listopadu 1917 se čtyři stovky tanků Mark IV ukázaly jako mnohem úspěšnější stroje než Mark I, když zajaly 8 000 nepřátelských vojáků a 100 děl.

Tanky se rychle staly důležitou vojenskou zbraní. Během druhé světové války hrály významnou roli na mnoha bojištích, zejména v gigantických tankových bitvách.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články