První virtuální oběť pařížských útoků: tento muž se stal teroristou díky Photoshopu a nedbalosti – G.cz
Vyhledávání

První virtuální oběť pařížských útoků: tento muž se stal teroristou díky Photoshopu a nedbalosti

Stačí šikovný grafik, osvědčené virální trasy na sociálních sítích a nepozorní novináři, co si neověřují fakta. Normálně pak z toho vznikají hoaxy, na které se lidé nachytají a pak se jimi baví, jenže za současné nenormální situace...

Radek Kovanda
Radek Kovanda 17.11.2015, 14:08

Je to klasická ukázka pravdivosti několika přísloví: že spěchat se má pomalu a že všeliké kvaltování jen pro hovada dobré jest.

Veerender Jubbal je redaktorem a kritikem webu GamerGate a současně také stoupencem sedmého nejpočetnějšího náboženství světa – sikhismu. Obě tyto jinak tak vzdálené věci se teď postmodernisticky sešly v jednom nešťastném hoaxu.

Veerender našel před pár dny na internetu jedno ze svých selfíček pozměněných tak, že v rukou drží korán a na těle má výbušniny – na původní fotce ovšem drží v rukou iPad a na těle má pouze košili.

Originální fotku okamžitě postoval na svůj twitterový účet coby důkaz své neviny.

Bližší pohled na zmanipulovaný snímek prozradí dvě závažné nesrovnalosti – jeho zvláštní turban, který je sikhský (indický), ne blízkovýchodní muslimský. A také zásuvky, typicky severoamerické.

Na svém twitteru pak shrnul základní fakta: „Nikdy jsem nebyl v Paříži. Jsem sikh a ti nosí tyhle turbany. Žiju v Kanadě.

Dělal to vše z toho důvodu, že jeho pozměněná fotka oblétla prostřednictvím médií celý svět s titulkem na způsob: „Další z mužů podezřelých ze spáchání teroristických útoků v Paříži.

Španělský deník La Razón (Pravda) ho dal dokonce na titulní stránku. A italská televizní stanice TG24 sdílela jeho fotku na svém Twitteru s téměř dvěma miliony svých příznivců.

Do českých médií se tenhle hoax i díky včasnému zásahu Veernedera nestačil moc rozšířit (nebo pokud ano, předmětná fotka i články jsou již staženy).

Ale nachytat se by bylo tak snadné, zvláště v době, kdy se každý předhání, aby měl co nejčerstvější zprávy jako první, a nezbývá už tak čas ověřovat řádně fakta.

A tady se podívejte do tváří těch, kteří za zločiny v Paříži skutečně stojí – to jsou oni.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu