fb pixel První útok al-Káidy na Světové obchodní centrum: Kdyby teroristé umístili bomby o pár metrů dál, mohly zemřít tisíce lidí – G.cz
Vyhledávání

První útok al-Káidy na Světové obchodní centrum: Kdyby teroristé umístili bomby o pár metrů dál, mohly zemřít tisíce lidí

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Všichni si pamatujeme, co jsme dělali, když teroristé zaútočili 11. září 2001 na Světové obchodní centrum (WTC) v New Yorku. Věděli jste ale, že se o budovy pokoušeli už o osm let dříve? Šest mrtvých a přes tisíc zraněných. Taková byla tehdy bilance výbuchu šestisetkilogramové nálože v podzemních garážích „dvojčat“, ke kterému došlo dne 26. února 1993. Bylo to dílo teroristů z al-Káidy, jejichž záměrem bylo narušit statiku jednoho z mrakodrapů, v jehož troskách měly zemřít desítky tisíc lidí.

Václav Roman
Václav Roman Aktualizováno 24.2.2023, 12:26

Útok, který vyšel jen částečně. Zatím

Kdyby před 30 lety teroristům pod vedením Ramzího Júsefa jejich plán vyšel, šla by „dvojčata“ k zemi mnohem dříve, než se tomu ve skutečnosti stalo. Výbušnina o hmotnosti 606 kg měla mít dle předpokladů destruktivní potenciál ke stržení severní věže WTC. Pokud by teroristé měli štěstí, strhla by při svém pádu i jižní věž. K tomu však naštěstí nedošlo a ani jedna z věží se nezřítila.

Ze záznamů bezpečnostních kamer později vyšlo najevo, že bomba se dostalo na místo ve žluté dodávce, která zaparkovala v podzemních garážích Světového obchodního centra kolem poledne 26. února 1993.

Ve 12:04 zapálil Júsef doutnák, který měl hořet něco přes 10 minut, což mělo stačit na to dostat se do bezpečí. Vzápětí dodávku napěchovanou výbušninami chvatně opustil a naskočil do druhého automobilu a se svými kumpány parkoviště opustil. 12 minut nato vypuklo peklo. K ohlušující explozi došlo 17 minut po poledni.

Výbuch zničil několik podzemních pater garáží ze železobetonu, čímž vznikl kráter široký několik desítek metrů a bylo narušeno i několik nadzemních pater. Tlakovou vlnu následovaly chuchvalce jedového dýmu. Kouř byl tak hustý, že lidé neviděli ruku před obličejem. Navíc v budově vypadl proud a lidé uvízli ve výtazích.

Panovala také obava, že je v budově více bomb, v důsledku čehož probíhala evakuace desítek tisíc lidí.

Při útoku zemřelo šest lidí, zraněných bylo 1042. Bilance mohla být mnohem krvavější. Kdyby Júsef zaparkoval na „vhodnějším“ místě, pak by dle odborníků došlo k naplnění děsivého plánu teroristů.

Tehdy si svět definitivně uvědomil, jakou hrozbu představují teroristé pro civilizaci, i když k úplnému poznání a procitnutí došlo na stejném místě až o 8 let později.

Po atentátu v roce 1993 rozjely americké bezpečnostní složky rozsáhlou pátrací akci, během které byla většina strůjců atentátu postupně dopadena. Hlavním organizátorem útoku byl pákistánský extremista Ramzí Júsef, finanční prostředky dle všeho poskytl jeho strýc Chálid Šajch Muhammad. Tento vysoce postavený člen al-Káidy se pak stal také hlavním organizátorem teroristických útoků z 11. září 2001.

A zde si můžete přečíst o tom, jak Kim Čong-un dorazil svým obrněným vlakem na schůzku s Trumpem: Dočkáme se opět jen prázdných slibů?

Podobné články

Doporučujeme

Další články