fb pixel První lahev Coca-Coly stála 5 centů a obsahovala 3,5 gramu kokainu. Dnes by vás přišla na 7 tisíc korun – G.cz
Vyhledávání

První lahev Coca-Coly stála 5 centů a obsahovala 3,5 gramu kokainu. Dnes by vás přišla na 7 tisíc korun

Nejoblíbenější nápoj světa, Coca-Cola, má s kokainem společného více, než bychom si vůbec mysleli. Jak už samotný název napovídá, tento produkt v minulosti obsahoval výtažek z listu koky. Shodou okolností oba produkty vznikly v podobném časovém období. Coca-Cola byla vynalezena v roce 1886 a kokain byl izolován z listu koky o 6 let dříve. To nemohla být náhoda!

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 3.11.2019, 20:30

Nemáš gram Coca-Coly?

Čistý kokain z listu koky poprvé izoloval Albert Niemann v roce 1880 a už o dva roky později bylo rozhodnuto, že bude v USA zahájena jeho výroba pro lékařské účely. V té době zároveň korsický chemik Angelo Mariani vytvořil Marianiho víno, které obsahovalo extrakt z koky. Nápoj, který posiloval tělo i duši a dával lidem sílu. Kokain byl doporučován na všemožné nemoci a lidské nedostatky. Není divu, že se tento nápoj stal inspirací pro vznik Coca-Coly.

Tu vynalezl v roce 1886 lékárník John Pemberton v Atlantě. S názvem, grafikou a logem mu pomohl jeho účetní a sekretář Frank Robinson. Lékárník Pemberton byl údajně závislý na morfiu a snažil se nalézt alternativu, která by nezpůsobovala závislost a koka ho velice zaujala, před Coca-Colou vytvořil ještě francouzské víno s kokou, které však vytvářelo z lidí alkoholiky, musel zapracovat na nealkoholickém nápoji. Coca-Cola byla jasná volba.

Nedávno začala světem internetu kolovat fotografie první prodané lahve Coca-Coly v historii. V 80. letech 19. století se prodávala v lékárnách jako lék proti únavě a bolesti ledvin a žaludku. Každá lahev obsahovala kolem 3 a půl gramu kokainu. Na první pohled byste ji nepoznali, jelikož neměla svůj specifický tvar, ale prostý válcový tvar. Ten, co známe dnes, totiž získala až v roce 1960, ale i ten byl inspirovaný lahví z roku 1915, kterou navrhl designér Earl R. Dean. Tvar lahve vychází z tvaru listu koky a kolového ořechu.

Coca-Cola obsahovala kokain až do roku 1903, kdy byla kvůli tlaku veřejnosti zakázána. Místo toho bylo navýšeno množství kofeinu. Kokain byl nahrazen pouze výtažkem z listu koka.

A zde si přečtete o posledním koncertu legendárního Jimiho Hendrixe.

Podobné články

Doporučujeme

Další články