Prohibice v USA měla opačný efekt, než se doufalo, lidé pili daleko víc a stát přišel o miliardy dolarů na daních

Obrázek uživatele Martin Miko
06.12.2017, 14:12

Absolutní zákaz výroby a prodeje alkoholu v rámci boje proti alkoholismu a zvýšení produktivity práce – to byl tehdejší cíl Spojených států amerických. Prohibice v Americe nakonec trvala od roku 1920 až do 5. prosince 1933, avšak v celkovém výsledku se jednalo spíše o neužitečný zákon, který otevřel černý trh pro pašeráky, černou výrobu alkoholu a hlavně pro mafii, pro kterou toto období byly doslova zlaté časy.

Démon alkohol ničil rodiny a rozvracel morálku

Zmínky o prvních prohibicích pocházejí už ze starověku, přesněji z Chammurapiho zákoníku, kde se zmiňují první záznamy o opatřeních, které by zamezovaly přístup alkoholu lidu. Do Spojených států však první prohibiční zákon pronikl až v roce 1735, když byl ve státě Georgie zakázán prodej rumu a dalších destilátů. Zákon však nebyl respektován, a proto byl o sedm let později zrušen. Další pokusy zakázat prodej a užívání alkoholu v USA začaly prosazovat náboženské spolky v 19. století. Tvrdily, že alkohol ničí rodiny a rozvrací společenskou morálku. Pravdou bylo, že v roce 1830 byla průměrná spotřeba tvrdého alkoholu zhruba 2 lahve týdně, což je zhruba třikrát víc než v současnosti.

K prohibici se USA uchýlily 17. ledna roku 1920, když zde probíhala osvětová protialkoholická činnost. Šlo o úplný zákaz výroby a distribuce alkoholických nápojů v rámci takzvaného Volsteadova zákona. Výsledek byl však opačný, než se předpokládalo. Po vyhlášení prohibice totiž lidé začali ilegálně vyrábět a distribuovat alkohol. Jednalo se o skvělé prostředí pro rozkvět mafie, která zažívala žně. Prohibice však zároveň pomohla ke zvýšení kriminality a vyostření sporů mezi konkurenčními gangy, které vydělávaly na pašování alkoholu.

Pšenka kvetla především mafii a ilegálním palírnám

Mafiánskému podhoubí během ilegálního obchodu s alkoholem kraloval chicagský gangster Al Capone, který stál za jeho výrobou a distribucí. Capone stál rovněž za výrobou a distribucí alkoholu, kterému se říkalo moonshine neboli měsíční svit. Jednalo se o podomácku vyrobenou whisky. Problém výroby tohoto alkoholu byl však v tom, že se na černém trhu objevoval v často dost mizerné kvalitě, takže spousta lidí oslepla nebo se vážně otrávila. Proto se spousta lidí raději uchylovala k tvrdým drogám.

Prohibice byla zrušena začátkem prosince roku 1933 a zanechala za sebou fatální důsledky. Lidé pili alkohol paradoxně více než před zavedením prohibice a navíc za alkohol utratili v průměru dvakrát více než předtím. Za nárůst cen nemohla inflace, ale vyšší prodejní cena alkoholu na černém trhu. Navíc během prohibice se v některých městech až ztrojnásobil počet nelegálních barů. V New Yorku se během pěti let zvýšil počet barů z třiceti na sto tisíc. Díky prohibici začaly být v oblibě i koktejly, které dokázaly alespoň částečně zakrýt alkohol v nápoji.

Zrušení prohibice ubralo moc mafii. Ti se posléze začali věnovat prodeji tvrdých drog a jiným činnostem.

A zde si můžete předobjednat novou knihu Továrna na debilno.


Komentáře