fb pixel Proč se vlastně hurikány jmenují po ženských? – G.cz
Vyhledávání

Proč se vlastně hurikány jmenují po ženských?

Ve skutečnosti se jmenují i po chlapech, ale my Češi o nich víme úplný houby. Možná proto, že se prohánějí po Atlantiku a ne třeba po České Třebové.

Václav Rybář
Václav Rybář 19.9.2017, 09:45

Karibský ordnung

s2

Jména hurikánům dávali už před několika staletími obyvatelé Karibiku. Jednoduše pojmenovali hurikán podle světce, jehož jméno podle římsko-katolického kalendáře na ten který den zrovna připadalo. A pokud se hurikán za pár let zjevil v ten samý den? Dostal číslovku. Proto v záznamech najdeme jména jako Svatý Filip II. apod.

Bouřka je rodu ženského

s3

Bylo by roztomilé si myslet, že hurikány jsou pojmenovány po ženách proto, že jedině ženská dokáže napáchat tolik škody, ale vysvětlení je mnohem prozaičtější. Jména se totiž nejdřív udělují tropickým bouřím. Jakmile vichr přesáhne 39 mil v hodině, jde o tropickou bouřku. Jakmile rychlost dosáhne 74 mil v hodině, jde o hurikán. Jméno ovšem fasuje už tropická bouřka a pokud se z ní stane hurikán, jednoduše se to jméno dědí. Proto v padesátých letech minulého století připadalo meteorologům logické začít pro pojmenování bouřek používat ženská jména.

Chlap taky umí udělat bordel

s4

Koncem sedmdesátých let se ovšem různá zrovnoprávňující hnutí začala proti zneužívání krásných ženských jmen osočovat, a tak byl pod tlakem veřejného mínění zaveden systém. Mužská a ženská jména se budou používat půl na půl a na přeskáčku. Každý rok je pro jednotlivé tropické bouřky rezervováno 21 slotů podle 21 písmen abecedy. Začíná se od A a končí se W (Q,U,X,Y a Z nejsou používány pro nedostatek vhodných jmen). To znamená, že první bouře roku je např. rodu ženského a jmenuje se Agnes, druhá je rodu mužského a jmenuje se Bernard. Pokud je bouří víc než jednadvacet (nestává se to), je v záloze řecká abeceda – Alfa, Beta, Gamma atd.

Bouřky roku 2014

s1

Každé použité jméno je následně na šest let vyřazeno z evidence. Seznam vhodných jmen je plánován na několik let dopředu.

Zakázaná jména

s5

Pokud hurikán způsobí zvlášť závažné škody na životech a majetku, je jeho jméno zakonzervováno a už se nikdy nesmí použít znovu. Od roku 1979 meteorologové zaznamenali celkem 52 takových hurikánů a bouří. Určitě si vzpomenete na Katrinu (2005), Gustava (2008), Irene (2011), Sandy (2012) nebo třeba na Wendy (2013).

A TADY si přečtěte, že hurikán Irma rozbouřil i rasistické vášně.

Podobné články

Doporučujeme

Další články