fb pixel Proč Romové nehrajou ve Star Treku? Pozor – tenhle skvělý vtip nikdy neříkejte před příslušníky „generace sněhových vloček“! – G.cz
Vyhledávání

Proč Romové nehrajou ve Star Treku? Pozor – tenhle skvělý vtip nikdy neříkejte před příslušníky „generace sněhových vloček“!

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Pozor, tento článek může přecitlivělé jedince urazit! Hlavně nebožáčky z univerzit, kterým chybí zocelení reálným světem. Jen proto řeší nesmysly typu politická korektnost a ničemu se nedokážou úlevně zasmát.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 28.5.2018, 12:00

„Co je lepší než medaile na paraolympiádě? Obyčejná procházka.“ Ano, je to drsný vtip a jistě se najde spousta vozíčkářů, kterých se to dotkne. Jenže ten vtip jsem slyšel od známého vozíčkáře – kromě řady jiných vtipů o postižených. Ale pozor, podobně drsné vtipy mohou narušit osobní integritu mladých lidí ve věku asi 16–26 let. V USA se jim přezdívá „sněhové vločky“.

Termín „snowflake“ použil poprvé v roce 1996 americký spisovatel Chuck Palahniuk v knize Fight Club. „Nejsi v ničem speciální. Nejsi nijak krásná a výjimečná sněhová vločka,“ říká kdosi hlavnímu hrdinovi. Palahniuk později vysvětloval, že mu přítel, který učil na střední škole, vyprávěl o svých studentech. Nesnesou prý narážky a vtipy a velmi snadno se urážejí. Palahniuk si všiml, že je to obecný problém. Celá generace tzv. mileniálů (mladých lidí narozených kolem roku 2000) je méně psychicky odolná, než byly generace předcházející. Jsou to jen třesoucí se uzlíčky nervů. Všechno si berou osobně, všechno se jich dotýká, všechno je rozhodí, snadno se sesypou…

Podle psychologů za to může příliš svobodná výchova bez povinností, stresů a nutnosti řešit problémy. Zhruba kolem roku 2000 začala část rodičů ve svých dětech posilovat představu, že jsou skvělí a výjimeční. Přestali jim cokoli zakazovat a přikazovat v představě, že z nich tak vyrostou „svobodné osobnosti“. Vznikla tak generace přecitlivělých spratků, kteří nejsou zvyklí na skutečný život. Stresuje je, když spadne wi–fi, když začne pršet nebo když na ně někdo zvýší hlas.

Ale nejvíc je stresuje všechno, co je v rozporu s jejich názory a pohledem na svět. Třeba i svobodná debata a polemika, která se dřív pěstovala na univerzitách. Právě proto se dnes „sněhové vločky“ na akademické půdě snaží potlačit a zadupat do země politicky nekorektní knihy a názory. Českým příkladem je studentská cenzura knihy sociologa Petra Hampla Prolomení hradeb.

„Sněhové vločky“ jsou zvlášť citlivé na jakékoli narážky na menšiny a politicky nekorektní legraci a temný sarkasmus. Průzkumy pro Českou republiku neexistují, ale jistě by se jim nelíbila Česká soda, RedMeat, Sorry, Martyho frky…. Prostě všechna tahle skvělá zábava plná přesahů, ironie a drsného černého humoru. Dnes už si totiž nemůžete jen tak dělat srandu z homosexuálů, černochů, žen, postižených a jiných sexuálních, etnických a dalších „znevýhodněných“ menšin.

Americká „sněhová vločka“ by nepochopila přirovnání „humor tak černý, že by mohl sklízet bavlnu“ a česká sněhová vločka by nepochopila jeho českou variantu „​humor tak černý, že mi ukradl peněženku“. A kdyby to ty vločky pochopily, začaly by křičet něco o urážce Afroameričanů (Romů) a o rasistických a stereotypech. Třeba jako v následujících vtipech:

Proč Romové nehrajou ve Star Treku? Protože se s nimi do budoucnosti už nepočítá.

Jak se přepadává bezruký? „Nohy vzhůru!“

Jaký je rozdíl mezi homosexuálem a traktorem? Žádný, oba mají gumy od hoven.

Co je to absolutní temnota? Když za bezměsíčné noci v tunelu jeden černoch v černých brýlích druhému černochovi v černých brýlích vleze do prdele.

Proč nemají katoličtí faráři rádi kondomy? Protože se to ministrantům zachytává za rovnátka.

Proč ženy během evoluce nevymřely? Protože zákeřně přirostly k vagíně.

Kdo tyhle politicky nekorektní vtipy říká, je prý násilnický, mysogynní macho, rasista, xenofob, homofob, nepřítel křesťanů… Doplňte, co je vám libo. Což je samozřejmě nesmysl – drsný humor totiž naopak stereotypy boří a díky prožitku absurdity nám dává nahlédnout jejich nesmyslnost. Drsný černý humor je lék, jenže to „sněhové vločky“ nechápou.

„Neříkejte nám ‚sněhové vločky‘, uráží nás to a poškozuje,“ rozčiluje se generace přecitlivělých nebožáčků. Podle britského průzkumu je přes 70 % mladých lidí ve věku 16–24 let přesvědčeno, že ten temín je použit nespravedlivě a že může mít negativní efekt na jejich duševní zdraví.

Tím ovšem paradoxně jen dokazují, že ten termín naprosto sedí. Protože jak můžete někoho mentálně poškodit jen tím, že mu řeknete, co si o něm v nadsázce myslíte? Předcházející generace se musely vyrovnat s mnohem většími traumaty. Hospodářská krize, válka, totalitní režimy… Tohle všechno může skutečně poškodit duševní zdraví, ale přirovnání ke sněhové vločce?! Těm mladým spratkům je zocelení třeba jako sůl!

A tady si prohlédněte deset skutečně ubohých vtipů, kterým se zasmějete, než půjdete do peklíčka.

Podobné články

Doporučujeme

Další články