Proč mají postavičky v animácích jen čtyři prsty? Tady máte 14 příkladů!

Obrázek uživatele Vaclav Rybar
20.12.2015, 13:50

Že jste si toho nikdy nevšimli? Tak teď už to uvidíte všude! Bart Simpson, Fred Flinstone, Pat, Mat, Strýček Skrblík nebo Krteček. Všichni mají jen čtyři prsty. Pokud nám nevěříte, nakoukněte do článku. Dokonce vám prozradíme, proč tomu tak je.

Ve skutečnosti to má až obludně jednoduchý důvod. Jde o čas a peníze. Nakreslit dobře ruku s pěti prsty není tak snadné a každý učitel kreslení vám prozradí, že pokud pracujete s obvyklými proporcemi (tj. postavička nemá nepřirozeně velkou ruku ve vztahu ke zbytku těla), není tak snadné nakreslit pětiprstou končetinu, aby některý z prstů nepůsobil nepřirozeně. Často se stává, že prostředníček a prsteníček jsou jakoby spojené k sobě a ukazováček a malíček od nich podivně odstávají. Občas je prostě na malé ploše prstů podivně moc.

V dnešní době počítačové animace si samozřejmě lze dát extra záležet a vyřešit i tohle animátorské dilema, ale pětiprsťáky většinou uvidíte jen v drahých filmových animácích. V těch ze starší éry a především v televizních animovaných seriálech a novinových stripech uvidíte hlavně čtyřprsťáky.

Autoři stripů a seriálů, které chrlí jednu epizodu za druhou, vám potvrdí, že čím jednodušší postavička je, tím snazší je kreslit každý její výraz a každou polohu. Ve výsledku tak absence jednoho prstu ušetří hrozně moc času. A drtivá většina lidí si jí nikdy nevšimne. Prostě obětujete prsteníček, který je i na lidské ruce tak trochu plonkový (proto na něj dáváme prsten, aby měl alespoň nějakou funkci). Charaktery se třemi prsty už působí hodně podivně a na první pohled je s nimi něco v nepořádku (viz Želvy Ninja), ale čtyřprsťáci dlouhé dekády okupují televizi, aniž by si kdokoliv všiml. A přitom jsou všude. Jen se podívejte na našich patnáct příkladů:

P.S. V Simpsonových má pět prstů jedině postavička boha (tedy Stvořitele, samozřejmě myslíme stvořitele seriálu = člověka). V jedné z epizod je ale zmíněno, že za cca miliardu let se i postavičky v Simpsonových dočkají pátého prstu. Toho se my ale už asi nedožijeme.

1. Simpsonovi

simpsons

2. Bugs Bunny

bugs

3. Flinstoneovi

flinstones

4. Mickey Mouse

mickey

5. Bořek Stavitel

borek

6. Futurama

futurama

7. Tom a Jerry

tomjerry

8. Bolek a Lolek

bolek

9. Napoleon Dynamite

napoleon

10. Kačeří příběhy

ducktales

11. Šmoulové

smurfs

12. Spongebob

spongebob

13. Pat a Mat

patmat

14. Krteček

krtecek

15. A konečně pětiprstý Bůh žehnající Homerovi

Buh v Simsnech


Komentáře

Doporučeno pro vás