Proč kočky předou a k čemu je to užitečné astronautům ve vesmíru – G.cz
Vyhledávání

Proč kočky předou a k čemu je to užitečné astronautům ve vesmíru

Tedy kromě toho, že se to docela příjemně poslouchá a znamená to, že vás kočka zrovna v tu chvíli neplánuje zabít.

Václav Rybář
Václav Rybář 10.5.2016, 15:50

Ono slastné vrnění zná každý majitel koček. Bezpečně podle něj pozná, že je kočka spokojená, že se jí něco líbí. Tenhle specifický zvuk, který všechny šelmy (s výjimkou těch největších – lvů, tygrů, jaguárů a leopardů) dovedou generovat pomocí hrtanu a bránice, byl poprvé zdokumentován v devatenáctém století. Tehdy také došlo na rozdělení šelem na předoucí a vřískající.

Velké kočky nepředou, ale vzhledem k tomu, že tygra, lva či leoparda asi nikdy dobrovolně hladit nebudete, může vám to být celkem jedno. Dlouho ovšem panovala představa, že předení je pouhým znakem spokojenosti a pohodlí. U koček má tahle dorozumívací technika mnohem více významů.

Jedná se o způsob komunikace s nejbližšími. Předení je relativně tiché, jeho úkolem je oslovit bezprostřední okolí. Kočka zvládne předení v kombinaci s nádechy a výdechy, což přivedlo vědce na stopu toho, že by charakteristický zvuk mohl mít i jiný význam než pouze komunikační. Měřením přišli na to, že frekvence kočičího vrnění je zhruba 26 Hz.

Postupem času se zjistilo, že kočky pomocí vrnění komunikují se svými blízkými i v souvislosti s jídlem (když jsou hladové) a obavou (když potřebují ujistit, že je v okolí bezpečno). Zdaleka nejdůležitější je ale souvislost předení s regenerací.

Veterináři si všimli, že pokud je kočka zraněná, často kolem ní nebo i přímo na ní polehávají ostatní kočky a začnou příst. To, co bylo dříve vnímáno jako akt empatie či specifický sociální rituál, se konečně vysvětlilo. Kočky se totiž předením vlastnoručně nebo navzájem uzdravují. Ona naměřená frekvence 26 Hz totiž aktivně působí na regeneraci kostí. Ty na vibrace reagují posilováním své struktury a zrychleným hojením.

Jaký to má význam pro lidstvo? Poměrně zásadní. NASA už několik let vybavuje astronauty speciálními vibračními pásky, které napodobují kočičí předení, resp. zmíněnou frekvenci, a pomáhají omezit řídnutí kostí, ke kterému ve vesmíru dochází (další prevencí je samozřejmě pravidelný aerobní trénink astronautů).

Pokud se tito pokusní králíci osvědčí, najdeme speciální masážní pásky brzy i v obchodech. Pomáhat by měly hlavně seniorům. Než se tak stane, pořiďte babičce nebo dědovi kočku. Nějakou mazlivou, co bude příst na klíně.

A jestli chcete vidět, jak roztomilá můžou být liščata, klikněte SEM.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu