Proč ještě půl roku po natáčení zámek smrděl rybinou? Česká klasika Popelka slaví 45 let od premiéry

Obrázek uživatele vaclav.roman
10.12.2018, 13:53

Pohádka Tři oříšky pro Popelku je oblíbená nejen u nás, patří k neodmyslitelným symbolům Vánoc také v Německu a stejně jako každý rok poběží i tentokrát ve svátečním čase na několika televizních stanicích. Od její premiéry uplynulo letos už 45 let a kdo by se podívat na autentické místo, kde se slavný snímek natáčel, může zavítat na zámek Moritzburg, který láká na pohádkovou výstavu.

Pohádková výstava

Výstava „Tři oříšky pro Popelku“ bude otevřena až do 3. března příštího roku. V prostorách německého zámku Moritzburg jsou k vidění například původní filmové kostýmy, jejichž kopie si mohou zájemci také vyzkoušet. Tvůrci expozice se snažili vtáhnout návštěvníky přímo do děje, za tímto účelem instalovali mnoho exponátů a připravili několik multimediálních zastávek.

Podobná výstava se krásném vodním zámku v Sasku nekoná poprvé. Její předchozí verze shlédlo dohromady přes milion milovníků pohádky, přičemž dle pořadatelů přijela zhruba desetina z Česka.

Aktuální ročník nabízí na 450 metrech čtverečních nejenom zábavu a podívanou, zvídaví návštěvníci se i něco zajímavého dozvědí. Například proč po natáčení v umělém sněhu východoněmecké výroby smrdělo ještě půl roku okolí zámku po rybách. Kdo by chtěl vědět, kde udělali soudruzi z NDR chybu, ví, kam zamířit. Jazykové bariéry se obávat nemusí, protože celá výstava je nejen v němčině, ale také v češtině.

Kromě toho, že se budete moci vyfotit s figurínami krále a královny či si zatančit po boku plesajících figurín prince a Popelky se dozvíte, jak mohl František Pavlíček napsat scénář, když mu komunisté zatrhli kulturní činnost. A věděli jste například, že Juráška nehrál jeden kůň, ale hned dva?

Kromě toho si budete moci poměřit svoji kozačku s Popelčiným střevíčkem či si vyzkoušet její šaty a pronést větu „Šaty s vlečkou stříbrem vyšívané, ale princezna to není, jasný pane“.

Magicky pohádková výstava není ten jediný hold, který naši sousedé pohádce Drei Haselnüsse für Aschenbrödel, která vznikla v koprodukci československých a východoněmeckých filmařů, letos vzdávají. S Popelkou se můžete setkat i v jiných německých městech. Například ve Frankfurtu nad Mohanem, kde bude snímek Václava Vorlíčka uveden za doprovodu velkého symfonického orchestru. Podobný projekt se chystá též v Berlíně, Hamburku, Mnichově či Drážďanech.

A ještě jedna zajímavost. 45. výročí do premiéry Popelky se rozhodla vyzdvihnout německá firma PostModern, která vydala zvláštní edici známek. Jsou dvě a každá z nich v hodnotě 60 centů. Na obou je Libuše Šafránková, na první ještě coby „tváře umouněné od popela“, na druhé už září jako princezna.

A tady další dnes už neodmyslitelný symbol Vánoc: 12 skvělých hlášek z Pelíšků.


Komentáře

Doporučeno pro vás