Proč ještě půl roku po natáčení zámek smrděl rybinou? Česká klasika Popelka slaví 45 let od premiéry – G.cz
Vyhledávání

Proč ještě půl roku po natáčení zámek smrděl rybinou? Česká klasika Popelka slaví 45 let od premiéry

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Pohádka Tři oříšky pro Popelku je oblíbená nejen u nás, patří k neodmyslitelným symbolům Vánoc také v Německu a stejně jako každý rok poběží i tentokrát ve svátečním čase na několika televizních stanicích. Od její premiéry uplynulo letos už 45 let a kdo by se podívat na autentické místo, kde se slavný snímek natáčel, může zavítat na zámek Moritzburg, který láká na pohádkovou výstavu.

Václav Roman
Václav Roman 10.12.2018, 13:53

Pohádková výstava

Výstava „Tři oříšky pro Popelku“ bude otevřena až do 3. března příštího roku. V prostorách německého zámku Moritzburg jsou k vidění například původní filmové kostýmy, jejichž kopie si mohou zájemci také vyzkoušet. Tvůrci expozice se snažili vtáhnout návštěvníky přímo do děje, za tímto účelem instalovali mnoho exponátů a připravili několik multimediálních zastávek.

Podobná výstava se krásném vodním zámku v Sasku nekoná poprvé. Její předchozí verze shlédlo dohromady přes milion milovníků pohádky, přičemž dle pořadatelů přijela zhruba desetina z Česka.

Aktuální ročník nabízí na 450 metrech čtverečních nejenom zábavu a podívanou, zvídaví návštěvníci se i něco zajímavého dozvědí. Například proč po natáčení v umělém sněhu východoněmecké výroby smrdělo ještě půl roku okolí zámku po rybách. Kdo by chtěl vědět, kde udělali soudruzi z NDR chybu, ví, kam zamířit. Jazykové bariéry se obávat nemusí, protože celá výstava je nejen v němčině, ale také v češtině.

Kromě toho, že se budete moci vyfotit s figurínami krále a královny či si zatančit po boku plesajících figurín prince a Popelky se dozvíte, jak mohl František Pavlíček napsat scénář, když mu komunisté zatrhli kulturní činnost. A věděli jste například, že Juráška nehrál jeden kůň, ale hned dva?

Kromě toho si budete moci poměřit svoji kozačku s Popelčiným střevíčkem či si vyzkoušet její šaty a pronést větu „Šaty s vlečkou stříbrem vyšívané, ale princezna to není, jasný pane“.

Magicky pohádková výstava není ten jediný hold, který naši sousedé pohádce Drei Haselnüsse für Aschenbrödel, která vznikla v koprodukci československých a východoněmeckých filmařů, letos vzdávají. S Popelkou se můžete setkat i v jiných německých městech. Například ve Frankfurtu nad Mohanem, kde bude snímek Václava Vorlíčka uveden za doprovodu velkého symfonického orchestru. Podobný projekt se chystá též v Berlíně, Hamburku, Mnichově či Drážďanech.

A ještě jedna zajímavost. 45. výročí do premiéry Popelky se rozhodla vyzdvihnout německá firma PostModern, která vydala zvláštní edici známek. Jsou dvě a každá z nich v hodnotě 60 centů. Na obou je Libuše Šafránková, na první ještě coby „tváře umouněné od popela“, na druhé už září jako princezna.

A tady další dnes už neodmyslitelný symbol Vánoc: 12 skvělých hlášek z Pelíšků.

Podobné články

Doporučujeme

Další články