Proč je Týn nad Vltavou kulturní velkoměsto, zatímco Tábor buranov

Přestaňme už naříkat, že Češi jsou kulturní ignoranti. Nejsou, včerejší přímý přenos z Metropolitní opery prokázal opak. Až... až na burany z Tábora!
Rusalka_sw Včera osmého února 2014, v jednu hodinu odpoledne, se v Metropolitní opeře v New Yorku rozhrnula opona a začala Rusalka. Půvabná secesní opera Antonína Dvořáka. V hledišti bylo plno a plno bylo i v dalších 1900 sálech v 64 zemích světa, kam se přímým přenosem opera v HD kvalitě vysílala. Narváno bylo i ve 28 kinech v České republice. Některá byla vyprodaná měsíce dopředu, třeba tři sály v pražském Cinestaru. Zatímco o přestávkách si rozesmátí fanoušci všech generací  tragické Rusalky kupovali  víno a sekt, proplétali se mezi nimi posmutnělí diváci vycházející ze sálů, kde promítali duchovně chudší filmy, jako je komedie Vejška. V té atmosféře byla cítit i lehká patetická hrdost na to, jak operní megastar Renné Fleming o přestávce, také vysílané do celého světa, vypráví o češtině jako jazyku dobrém pro zpěv. Když jsem včera volal kamarádovi Petru Bílkovi, redaktoru časopisu Maxim, velkému amatérskému znalci opery, hrdému občanu města Mladá Vožice, absolventu táborskému gymnázia, zda se i u nich v kině vysílá Rusalka, smutně odsekl: "Ne! Zrušili to, opera Táboráky nezajímá. Na rozdíl třeba od obyvatel Chotěboře a Žatce, kde mají vyprodáno." Chtěl jsem Petrovi udělat radost a rezervovat mu lístek v Týně nad Vltavou, kde se Rusalka také dávala v místním kině Sokolovna. A protože se lidově říká, že V PRDELI A TEJNĚ JE STEJNĚ, předpokládal jsem, že tam budou mít volno. Nebylo, bylo absolutně natřískáno. Tímto se omlouvám občanům Týna za neférovou paušalizaci hodnocení jejich kulturního života a hlášku předělávám na znění, že V Prdeli a Táboře je stejně. Chcete důkaz? Zde je: pro včerejší velký úspěch dnes v Týně nad Vltavou dávají záznam včerejší newyorské Rusalky a je zase plno, zatímco v Táboře domorodci se pohrnou na Dědictví aneb Kurva se neříká. Ale ono není se čemu divit, vždyť i Husité raději ničili, než stavěli.

Přenosy z Metropolitní opery se vysílají do 1900 sálů v 64 zemích kromě českého Tábora.

IMG_4152  

I když sedíte třeba v Sokolovně v Týně nad Vltavou, máte pocit, že jste přímo v MET.

IMG_4155  

Za 4 minuty Renné Fleming zazpívá další arii v její proslulé americké češtině.

IMG_4157  

O přestávce můžete poslouchat rozhovory s hlavními zpěváky.

IMG_4159  

A hlavně se podíváte do zákulisí - velká výhoda přenosů.

IMG_4161  

A zde je důkaz, že Týňáci strčí Táboráky do kapsy!

Snímek obrazovky 2014-02-09 v 10.14.37   Další info: Chcete ještě dnes vidět záznam Rusalky v Týně nad Vltavou? Koukněte na www.tnv.cz. Máte zájem o další přímé přenosy z Metu? Více na: www.metopera.cz. A co se zrovna zajímá Táboráky najdete na: www.kinosvettabor.cz.

Komentáře

Doporučeno pro vás