fb pixel Proč být neplátcem DPH? – G.cz
Vyhledávání

Proč být neplátcem DPH?

Zdroj: Simply Office

DPH, tedy daň z přidané hodnoty, je nejuniverzálnější daní u nás. Pokud se chystáte začít podnikat, čeká vás kromě nutného úřadování a administrativy také rozhodnutí, zda se stanete plátcem DPH, nebo ne. Kdy se vyplatí být neplátcem DPH?

Komerční článek
Komerční článek 7.4.2020, 16:56

Pro mnohé je ideální čas začít konečně podnikat. Měli jste nápad v hlavě už několik let, ale nikdy jste se neodhodlali ho uskutečnit? Pusťte se do toho teď. Existuje spousta tipů, jak založit s. r. o. i online, aniž byste museli vytáhnout paty z domu. Nebo jsou tu i firmy na prodej, tzv. ready-made společnosti. Jejich výhoda tkví hlavně v tom, že podnikat s nimi můžete už do 24 hodin. Ani se nemusíte bát, že byste kupovali zajíce v pytli – tyto společnosti nejsou zatížené žádnými závazky. Ale co s placením DPH?

Zůstaňte neplátcem DPH

Ať už se rozhodnete pro koupi už hotové společnosti, nebo se do založení nové pustíte sami, rozhodnutí, zda být plátcem DPH, nebo nikoliv, se nevyhnete. Jsou situace, kdy se vám vyplatí zůstat neplátcem DPH. A to zejména v případě, kdy jsou neplátci i vaši zákazníci. Většinou se pak jedná o běžné spotřebitele. Díky tomu, že nebudete platit DPH můžete udržet i nižší ceny svých produktů a služeb a budete konkurenceschopnější.

Jak být neplátcem DPH?

Pokud se rozhodnete zůstat neplátcem DPH, nemusíte vůbec nic řešit. Nezapomínejte ale, že skutečnost, že nejste plátcem DPH nijak neovlivní daňové přiznání k dani z příjmů. To podat musíte.

Být neplátcem DPH má i své nevýhody

Rozhodnutí, že budete neplátcem DPH, má i svá úskalí. Pocítíte je zejména ve chvílích, kdy budete spolupracovat s plátci DPH. A to jak tehdy, když plátcem DPH bude váš koncový zákazník, tak tehdy, když od plátce DPH budete velmi často nakupovat.

Kdy musíte platit DPH?

Zda budete, nebo nebudete plátcem DPH, vždy není jen na vašem rozhodnutí. Ze zákona se totiž musí jako plátce DPH registrovat každý podnikatel, jehož obrat překročil 1 milion korun za období předchozích nejvýše 12 kalendářních měsíců. V jiných případech je registrace dobrovolná.

Vyplatí se dobrovolná registrace k DPH?

V některých případech se vám vyplatí být plátcem DPH dobrovolně, i když jste nepřekročili nutnou hranici obratu. Jestli často nakupujete u velkých firem, které jsou plátci DPH, je výhodnější, když i vy budete plátcem DPH. V takovém případě si totiž můžete uplatnit nárok na odpočet DPH.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články