fb pixel Princ Philip zemřel ve věku 99 let, trpěl dlouhodobými zdravotními problémy – G.cz
Vyhledávání

Princ Philip zemřel ve věku 99 let, trpěl dlouhodobými zdravotními problémy

Zdroj: commons.wikimedia.org / usef Flickr Steve Punter

Vévoda z Edinburghu Princ Philip zemřel v pátek ráno ve věku 99 let. Manžel královny Alžběty II. a známý britský aristokrat trpěl dlouhodobými zdravotními problémy. I přes svůj vysoký věk byl Philip velmi vitálním mužem, který se ještě do roku 2020 nebál řídit svůj vůz. Informaci o jeho úmrtí oznámil Buckinghamský palác.

Martin Miko
Martin Miko 9.4.2021, 13:27

Princ Philip zemřel

Princ Philip, vévoda z Edingurghu, zemřel ve věku 99 let na následky svých dlouhodobých zdravotních problémů. Manžel britské královny Alžběty byl před nedávnem propuštěn po dlouhém léčení z nemocnice. „Její Veličenstvo královna s hlubokým zármutkem oznamuje smrt milovaného manžela, jeho královské výsosti prince Philipa, vévody z Edinburghu. Jeho královská výsost odešla pokojně dnes ráno na zámku Windsdor,“ oznámil v pátek dopoledne Buckinghamský palác.

Princ Philip byl v březnu hospitalizován v nemocnici krále Edvarda VII. kvůli srdečním slabostem, ale po několika dnech ho lékaři pustili domů na domácí léčení. Princ Philip byl i přes svůj vysoký věk velmi aktivní a vitální v mnoha ohledech. Velmi rád sbíral umění a také se pokoušel dlouhá léta malovat. Byl velmi známý díky svému specifickému humoru a jeho hlášky se staly nesmrtelnými. Do „penze“ odešel oficiálně až ve věku 96 let. V podobné době se vzdal i svého řidičského průkazu, poté, co na začátku ledna 2020 způsobil autonehodu.

Celý svět nad ztrátou prince Philipa truchlí a upřímnou soustrast celé rodině vyjádřil i britský předseda vlády Boris Johnson. „Dnes truchlíme spolu s Jejím Veličenstvem královnou, nabízíme naši upřímnou soustrast jí i celé její rodině a jako národ a království děkujeme princi Philipovi za jeho mimořádnou práci,“ prohlásil veřejně.

Podobné články

Doporučujeme

Další články