Příběhy neobyčejného šílenství: 10 slavných osobností, kterým život ztrpčila duševní choroba – G.cz
Vyhledávání

Příběhy neobyčejného šílenství: 10 slavných osobností, kterým život ztrpčila duševní choroba

Nemoci si nevybírají a to ani ty psychické. Nevyhýbají se ani úspěšným a bohatým celebritám, které mohou mít, na co jen pomyslí. Přesto se ale často místo užívání si života utápí v depresích a přemáhají se, aby svému okolí vždy ukázali jen tu lepší a šťastnější stránku své osobnosti. Které celebrity se potýkaly nebo potýkají s duševními chorobami a jak jejich boj s nemocí dopadl?

Jan Palička
Jan Palička 5.3.2018, 21:00

1) Kurt Cobain

Kytarista legendární grungeové kapely Nirvana byl jedním ze symbolů devadesátých let. Jeho divokou a nespoutanou hudbu milovaly miliony lidí, on sám však prožil neveselý život. Od dětství trpěl poruchou soustředění ADHD a byl bipolární. Střídala se mu období hyperaktivity s obdobími plnými depresemi a útlumu. Od léků velmi záhy přešel k tvrdým drogám, na kterých si vypěstoval závislost. Odmítal si nechat jakkoliv pomoci a v pouhých 27 letech si naposledy píchl heroin, napsal dopis na rozloučenou a prostřelil si hlavu brokovnicí.

2)Carrie Fischerová

Představitelka princezny Leiy z původní trilogie Star Wars byla jedním ze sexsymbolů 80. let. I ona trpěla bipolární poruchou a častými depresemi z toho, že nemůže naplnit ambiciózní očekávání svých rodičů. Mnohokrát skončila v péči psychiatrů, propadla drogám a alkoholu, ale vždy bojovala za to, aby se opět postavila na vlastní nohy. O nemoci a boji s ní otevřeně mluvila, motivovala ostatní pacienty, aby svůj boj nevzdávali. Svým maniodepresivním obdobím dokonce dala přezdívky Roy a Pam. V prosinci předloňského roku nečekaně zemřela na infarkt.

3) Elton John

Myslíte si, že anorexie a bulimie jsou výhradně ženskými problémy? Britský zpěvák je živoucím důkazem toho, že poruchy příjmu potravy mohou postihnout i muže. U něj konkrétně propukly, když bojoval s drogovou závislostí. V rozhovorech popisoval, jak jen kouřil marihuanu, šňupal kokain a pil alkohol, celé dny nespal a zakazoval si jíst. Poté na posezení spořádal enormní množství jídla, které šel vyzvracet a celý smrtící koloběh započal znova. Naštěstí včas vyhledal lékařskou pomoc a jak z drog, tak z bulimie se vyléčil.

4) Angelina Jolie

Další z krásek, které by svět mohl ležet u nohou a která si ve své vlastní hlavě často přijde jako úplně zbytečná. Atraktivní herečku od dětství sužují těžké deprese a skepse. Má sklony propadat pesimistickým náladám a dokonce bojovala i se sebepoškozováním. I dnes přiznává, že její četná tetování a bolest, kterou jejich zhotovení provází, jsou pozůstatkem tohoto období. Zároveň tvrdí, že kromě psychiatrů jí nejvíce pomáhá proti depresím bojovat tím, že se intenzivně věnuje charitativní činnosti a pomáhá potřebným v rozvojových zemích.

5) Heath Ledger

Herec, na jehož emotivní ztvárnění mladého homosexuála v dramatu Zkrocená hora a démonickou roli Jokera v komiksovém snímku Temný Rytíř nelze zapomenout. Léčil se kvůli časté podrážděnosti a hlavně kvůli tomu, že kromě depresí trpěl i insomnií, tedy nespavostí. Bývaly noci, kdy Ledger nebyl schopný zamhouřit oči a tak se utápěl v alkoholu a drogách, což často vedlo k tomu, že i během natáčení zkolaboval. Problémy se spánkem řešil silnými léky, které tvořily s alkoholem smrtící koktejl. Léků si bral stále větší množství, kombinoval je a v lednu roku 2008 si vzal tak silnou dávku, že usnul a už se neprobral.

6) Winona Ryderová

Herečka, která začala hrát už jako dítě a byla považována za jeden z největších talentů své generace. To si ale vybralo daň na její psychice. Winona přišla o dětství a nezvládla náhlou slávu a bohatství. Ač si mohla ze svých výdělků koupit cokoliv, co si přála, trpěla kleptomanii a trpěla nutkavou touhou chodit do obchodů krást. V roce 2001 byla přistižena při činu a odsouzena k léčení a veřejně prospěšným pracím. Dnes tvrdí, že právě to jí zachránilo život, zbavila se závislosti na lécích, které užívala bez předpisu, omezila konzumaci alkoholu a konečně žije plnohodnotným životem a opět hraje ve filmech a seriálech, kde je vidět, že ani po letech jí talentu neubylo.

7) Princ Harry

Mladší ze synů britského prince Charlese a princezny Diany se teprve nyní přiznal, že i jeho život aristokrata je sužován těžkými depresemi. Ty v sobě nese už od dětství. Rozchod rodičů a následně smrt matky v něm vytvořila traumatické zážitky, za které se styděl a stejně jako mnozí jiní se pokoušel problémy utopit v alkoholu a bujarých večírcích. Nyní ale Harry dospěl a uvědomil si, že psychické problémy nejsou žádným stigmatem a naopak když se o nich bude mluvit, může to nespočtu lidí pomoci a dokonce i zachránit život. Depresemi trpěla i jeho matka a pradědeček, je tedy možné, že jsou v královské rodině dědičné.

8) Cameron Diaz

Blonďatá herečka, kterou známe hlavně z komedií, trpí obsedantně kompulsivní poruchou a germofobií. Potrpí si tedy na tom, že některé věci musí být podle určitého pořádku, jinak propadá úzkostem a chorobně se štítí špíny a bakterií. Život jí to komplikuje například tak, že kliky musí otevírat loktem, neustále desinfikuje vybavení svého domu, musí mít knihy a věci na stole vždy srovnané a pokaždé, když se něčeho dotkne, musí si umýt ruce, což jí ničí pokožku. S pomocí psychiatrů umí svou nemoc zvládat tak, že ji neomezuje při práci, přesto ale přiznává, že jsou dny, kdy se hystericky rozbrečí jen proto, že něco není na svém místě nebo má na oblečení flíček.

9) Robin Williams

Komik, který vždy spolehlivě rozesmál několik generací diváků a rozdával radost, kudy chodil, byl jakýmsi prototypem postavy smutného klauna. Ač uměl komukoliv na počkání vykouzlit úsměv na tváři, on sám byl většinu života nešťastný a v depresích. K těm se ve středním věku přidala vzácná forma demence, o které se lékaři nejprve mylně domnívali, že je propukající Parkinsonovou nemocí. Herec trpěl třasem a výpadky paměti, nespal a často nedokázal odlišit, co je skutečné a co ne. Vzhledem k tomu, že nemoc je v současné době neléčitelná, rozhodl se dále netrpět a sám si sáhl na život a v srpnu 2014 se ve svém domě oběsil.

10) Ota Pavel

Kromě zahraničních celebrit se psychické problémy nevyhýbají ani českým známým osobnostem. Depresemi trpěl například Miloš Kopecký nebo Petr Muk, Jan Masaryk měl lehkou formu schizofrenie a oblíbený spisovatel Ota Pavel měl diagnostikovanou bipolární poruch s destruktivními sklony. Kvůli té se pokusil například zapálit statek v Rakousku a musel předčasně odejít do invalidního důchodu. Několikrát se sám nechal zavřít do psychiatrické léčebny, protože nezvládal své stavy, kde se těžká deprese střídala se záchvaty hněvu. Léčení nabralo dobrý spád, nicméně Pavla zradilo srdce a zemřel na infarkt.

A tady si přečtěte, co měl společného Hitler a Kennedy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu